Bydgoszcz
15C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 16 • L 14
13C
Pt
14C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
12C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleDuży sukces bydgoskich kryminalnych. Rozbili niebezpieczną grupę przestępczą, kilku zatrzymanych
zatrzymanie członków grupy przestępczej_ CBŚP Bydgoszcz (1)
07.11.2018 | 06:50

Duży sukces bydgoskich kryminalnych. Rozbili niebezpieczną grupę przestępczą, kilku zatrzymanych

Śledczy z Bydgoszczy postawili członkom grupy kilkadziesiąt zarzutów.

Na zdjęciu: Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli szereg zarzutów. W sumie zatrzymano dziewięć osób.

Fot. CBŚP

Duży sukces funkcjonariuszy bydgoskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji. Rozbili oni zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o szereg przestępstw o charakterze kryminalnym i narkotykowym.

Śledztwo przez bydgoską jednostkę CBŚP jest prowadzone od ponad roku i nadzoruje je Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. – Drobiazgowa praca śledczych pozwoliła ustalić osoby, które w latach 2008-2015 działały w zorganizowanej grupie przestępczej i na terenie całej Polski dokonały szeregu przestępstw gospodarczy, włamań, kradzieży, rozboju i przestępstw narkotykowych – mówi sierż. sztab. Paweł Żukiewicz z biura prasowego Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak precyzuje, kryminalni zatrzymań podejrzanych dokonali w połowie października.

W sumie w ręce śledczych wpadło dziewięć osób, a w całej sprawie występuje dwunastu podejrzanych, którym postawiono ponad 80 prokuratorskich zarzutów. Te osoby były już w przeszłości notowane. – Dziesięciu osobom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pozostałe zarzuty dotyczą popełniania rozboju, kradzieży rozbójniczej, licznych włamań, wyłudzeń kredytów, oszustw oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków i środków psychotropowych – precyzuje sierż. sztab. Żukiewicz. Jak informuje CBŚP, straty w wyniku działania grupy zostały już oszacowane na ok. 3 miliony złotych, a podczas działań zostało zabezpieczonych ok. 1000 sztuk wyrobów jubilerskich.

Zdaniem kryminalnych, członkowie grupy w latach swojej działalności dokonali szeregu włamań do domów jednorodzinnych na terenie całego kraju. – Właściciele domów, a także same nieruchomości były wcześniej obserwowane przez podejrzanych, którzy po upewnieniu się, że lokatorów nie ma w środku, dochodziło do kradzieży – informuje przedstawiciel biura prasowego CBŚP. Podejrzani kradli złotą biżuterię, pieniądze i samochody i sprzedawali je paserom, a straty w wyniku tych kradzieży przekraczają 1 mln zł.

Członkowie grupy są również podejrzani o wyłudzenie z różnych banków kilkunastu kredytów i pożyczek na ok. 100 tysięcy złotych, o to że w 2015 roku doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jedną z niemieckich firm, od której wyłudzili towary spożywcze oraz o oszustwa przy wypożyczaniu samochodów. – Podejrzani w trakcie podpisywania umów najmu pojazdów posługiwali się fałszywymi danymi, a następnie wypożyczone samochody sprzedawali – mówi sierż. sztab. Paweł Żukiewicz.

Funkcjonariusze podejrzewają także, że grupa mogła wprowadzić na rynek ponad 40 kg narkotyków, w tym między innymi kokainę, amfetaminę, marihuanę oraz haszysz. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, narkotyki były głównie rozprowadzane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Czarnorynkowa wartość wszystkich sprzedanych środków odurzających i substancji psychotropowych mogła wynieść ok. 2 mln złotych.


Powiązane treści