Bydgoszcz
-1C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h ENE
H -1 • L -1
7C
Wt
6C
Sr
6C
Czw
2C
Pt
5C
Sob
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaDwa lata z „Rodziną 500+”
Mikołaj Bogdanowicz 500 plus
13.04.2018 | 12:35

Dwa lata z „Rodziną 500+”

Na zdjęciu: Program "Rodzina 500+", to dobrodziejstwo i same korzyści. Tak oceniany jest po dwóch latach funkcjonowania.

Fot. Stanisław Gazda

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podsumowano dziś realizację programu “Rodzina 500 +” w naszym województwie.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz rozpoczynając konferencję prasową powiedział, iż dzięki programowi „Rodzina500+” zrealizowanych zostało kilka ważnych celów, wśród których najważniejszym była pomoc polskim rodzinom, ale też poprawa danych demograficznych. W naszym województwie w roku 2017 urodziło się o 1600 dzieci więcej niż dwa lata wcześniej, a w całym kraju w analogicznym okresie był to wzrost o 32 tysiące urodzeń.

Program „Rodzina 500+” – mówił wojewoda – to także wzrost konsumpcji, możliwość rozwoju dla rodzin, niejednokrotnie likwidacja ubóstwa. Środki, które w ciągu dwóch lat trwania programu zostały w województwie kujawsko-pomorskim przetransformowane do rodzin przekroczyły kwotę 2,5 miliarda złotych.

Osobistymi korzyściami wynikającymi z korzystania z programu „Rodzina 500+” dzieliły się dwie rodziny zaproszone na konferencję prasową. Sylwia  z Łabiszyna, matka czworga dzieci, powiedziała, że program pozwala na zwiększenie wachlarza wydatków – to nie tylko najpilniejsze bieżące potrzeby, ale także danie dzieciom możliwości rozwoju i ubogacenie form wspólnego w gronie rodziny spędzania wolnego czasu, takich jak wyjazd do kina, teatru, czy chociażby na lody – na co wcześniej trudno sobie było pozwolić.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej K-PUW Dorota Hass, przedstawiając najważniejsze dane dotyczące 2 lat funkcjonowania programu podkreśliła, że w żadnym wypadku nie sprawdziły się obawy z okresu wprowadzania programu, że „pieniądze zostaną przejedzone i nic z tego nie będzie”. Program okazał się dobrodziejstwem dla rodzin i naszego kraju.

W województwie kujawsko-pomorskim uprawnionych do korzystania z programu „Rodzina 500+” było  139 tysięcy rodzin, a w nich objętych świadczeniem było blisko 213 tysięcy dzieci. Szczególnie na funkcjonowaniu programu korzystają rodziny mające troje i więcej dzieci, w których ubóstwo zmalało o 94%.

Dorota Hass zauważyła również, iż w ciągu dwóch lat nie potwierdziły się obawy o nagminne nadużycia, wzrost patologii, które miał rzekomo generować ten program. W naszym regionie świadczenia pieniężne na rzeczowe zmienione zostało zaledwie trzechsetnej części wszystkich rodzin korzystających z programu.

Niewątpliwym sukcesem wprowadzenia programu „Rodzina 500+” jest wzrost PKB. Przed wejściem w życie programu szacowano, że utrzyma się on na poziomie 3-3,5 %, a tymczasem w 2017 roku odnotowano wzrost rzędu 4,6% – dodała szefowa wydziału polityki społecznej.


Powiązane treści