Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
57% wilgotność
Wiatr: 8km/h NNE
H 15 • L 14
15C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
19C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaDwie główne partie opozycyjne idą razem do wyborów samorządowych. I przygotowały manifest
Grzegorz Schetyna - ST
16.02.2018 | 18:40

Dwie główne partie opozycyjne idą razem do wyborów samorządowych. I przygotowały manifest

Co zawarto w manifeście partii opozycyjnych?

Na zdjęciu: Grzegorz Schetyna ogłosił wspólne listy PO i .Nowoczesnej w wyborach samorządowych.

Fot. Sebastian Torzewski

Platforma Obywatelska i .Nowoczesna wystawią wspólne listy w tegorocznych wyborach samorządowych. Obie partie przygotowały specjalny manifest.

O wspólnych listach Platformy i Nowoczesnej mówiono od dłuższego czasu. – To kluczowy krok na drodze do zbudowania koalicji opozycji – napisano na profilu PO na portalu społecznościowym.

– Przed Polską najważniejsze wybory samorządowe w historii – czytamy w liczącym siedemnaście stron manifeście, który przedstawiły dzisiaj dwie formacje opozycyjne. Jak dodano, to od ich wyniku zależy to, czy będziemy żyli w państwie zarządzanym z partyjnej centrali, czy w kraju wolnych obywateli którzy będą współdecydowali o swoich małych ojczyznach.

Jaki pomysł mają PO i .Nowoczesna? To przede wszystkim dokończenie procesu decentralizacji, bo – jak dodają przedstawiciele formacji – to jeden z największych sukcesów wolnej Polski po 1989 roku. Kolejnym planem jest promowanie Polski na czterech filarach: wolności, równości, godności i solidarności. W opinii partii opozycyjnych, dwulecie rządów PiS to marginalizowanie roli naszego kraju w Unii Europejskiej, brak szacunku dla obywateli czy niszczenie instytucji państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kodeks wyborczy podpisany przez Prezydenta. Kiedy wybory samorządowe?

Kolejnym planem jest finansowe wzmocnienie samorządów, danie im więcej swobody w dziedzinie edukacji tak, by zapewniły uczniom lepszą opiekę, a także zaangażowanie władz samorządowych w politykę zdrowotną i społeczną. – Utworzymy Krajową Politykę Wiejską i Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi – deklarują przedstawiciele PO i .N. Ich celem jest także ambitna polityka miejska, która przejawiać się będzie inwestycjami w odnowę centrów miast, transport publiczny i zielone tereny.

To nie jedyna rewolucja, bowiem partie zaproponowały także ograniczenie roli i kompetencji wojewody. – Wojewoda jest mianowany bez konsultacji z lokalną społecznością – zauważono w deklaracji. Co w zamian? Jak doprecyzowano, kompetencje wojewodów miałyby przejąć samorządy województw, przy czym włączono w to zarządzanie kryzysowe.

Platforma i Nowoczesna chcą mocniej postawić na działania obywateli. – Zwiększymy bezpośredni udział obywateli na każdym szczeblu zarządzania – czytamy w deklaracji. A to oznaczać będzie m.in. wybór starostów w głosowaniu bezpośrednim przez mieszkańców powiatu, tak jak dzisiaj wybierani są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. W przypadku wygranej w wyborach, opozycja chce wdrożyć powstania obywatelskich paneli konsultacyjnych, a najważniejsze decyzje inwestycyjne gmin byłyby konsultowane w referendach. Kluczem miałoby by wzmocnienie dwóch grup: młodzieży i seniorów.

– Będziemy wspierać tworzenie rad dzielnic, osiedli i sołectw wszędzie tam, gdzie jeszcze nie powstały, obowiązkowo w miastach na prawach powiatu. Damy radom i sołectwom więcej władzy, a także własne pieniądze do dyspozycji – dodano.

Hasło manifestu brzmi: Bliżej ludzi. Tymczasem, jak zauważył portal 300polityka.pl,  z takim samym hasłem do wyborów samorządowych w 2006 roku szło Prawo i Sprawiedliwość.


Powiązane treści