Bydgoszcz
21C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 21 • L 21
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeDworzec w Solcu Kujawskim architektoniczną perłą kraju? Walczy o miano Bryły Roku!
15.05.2017 | 21:38

Dworzec w Solcu Kujawskim architektoniczną perłą kraju? Walczy o miano Bryły Roku!

Solecki węzeł transportowy, który powstał w ramach BiT City, jest jedynym projektem kolejowym w finale konkursu.

Na zdjęciu: Solec Kujawski walczy o miano Bryły Roku. Po niespełna dwóch tygodniach głosowania prowadzi!

Fot. Rysy Architekci

Tylko do 22 maja można wziąć udział w głosowaniu na Bryłę Roku, w ramach którego już po raz jedenasty wytypowana zostanie największa architektoniczna wizytówka w kraju. Wśród dziesiątki finalistów mamy przedstawiciela z bydgoskiej metropolii – węzeł transportowy w Solcu Kujawskim.

CZYTAJ TAKŻE: Bydgoszcz jako turystyczny hit? Walczy o miano Top Atrakcji 2017!

Na pierwszy rzut oka – dość niepozorny, a na pewno nie – monumentalny obiekt powstał w ramach projektu transportowego BiT City. Ale to właśnie w zachowanych proporcjach oraz wkomponowaniu się w przestrzeń jury Bryły Roku dostrzegło największy atut soleckiego kandydata. „Architekci mieli za zadanie zaprojektować nowy obiekt tak, by współgrał z różnorodnym otoczeniem. Na miejscu zastali dworzec z początku XX wieku, modernistyczny pawilon, skarpę kolejową z peronami na szczycie. Teren otaczał krajobraz wypełniony blokami z wielkiej płyty, poprzetykanymi ceglanymi domami” – czytamy w jego konkursowym opisie.

A dalej kapituła konkursu zapewnia, że pogodzenie tych różnych światów się udało. „Autorzy projektu zdecydowali się na prostą, modernistyczną bryłę wykorzystującą ukształtowanie istniejącej skarpy” – chwali jury pracownię Rysy Architekci, która za niego odpowiadała. I dodaje, że powstał nie tylko węzeł przesiadkowy, ale również „miejska brama, wizytówka Solca Kujawskiego i swoisty plac publiczny”. Zaletą węzła ma być nie tylko jego wielofunkcyjność, ale również dostępność poszczególnych usług, w tym także tych „pierwotnych”, czyli transportowych.

Głosowanie na Bryłę Roku 2016 rozpoczęło się 4 maja i potrwa do najbliższego poniedziałku. Co ciekawe, węzeł transportowy w Solcu Kujawskim prowadzi obecnie ex aequo z serwerownią Beyond.pl zlokalizowaną w Poznaniu (w momencie publikacji artykułu oba budynki miały po 19 procent poparcia). Na liście finałowej znajdują się ponadto: Centrum Administracyjne w Szycach, warszawska hala Koszyki, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, nowe osiedle bloków w Nowej Hucie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, siedziba „Wiadomości Wrzesińskich”, wieżowiec Q22 w stolicy oraz Rudy Dom w Rudach.

Wyboru dziesiątki finalistów dokonało jury, w skład którego wchodzi m.in. prof. Jan Słyk, architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Kapituła przyzna również swoją nagrodę specjalną.

Głosować można na stronie bryla.pl w zakładce BRYŁA ROKU.


Powiązane treści