Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleDzieci uciekają latem, czyli… młodzi na „gigancie”
08.08.2018 | 10:05

Dzieci uciekają latem, czyli… młodzi na „gigancie”

Na zdjęciu: Uciekają przed kimś lub przed czymś. Nierzadko przed samymi sobą, gdy problemy ich przerastają.

Fot. Archiwum.

Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów. Ich ucieczki  często bywają decyzją spontaniczną, powstałą pod wpływem chwili. Młodzi uciekinierzy nie zdają sobie sprawy z tego, na co się decydują. Chociaż ostatnio, ucieczki stały się jak najbardziej przemyślane. To rodzaj „gry”…

Dzieci na całym świecie uciekają z domów w ramach facebookowego „wyzwania”. Polega ono na pobycie poza domem, bez wiedzy rodziców przez 72 godziny. Młodzi ludzie na ogół nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, które czyhają na nich poza domem, czy podczas kontaktu z obcymi.

Wakacje sprzyjają ucieczkom, bo jest ciepło, a nastolatek nie jest skrępowany szkolnymi zajęciami i ma więcej wolnego czasu. Częstą o tej porze roku przyczyną ucieczek jest problem z wyjazdem wakacyjnym. Nastolatek chce spędzić lato ze znajomymi, a rodzice zakazują.  „Nie” bywa jedynym ich argumentem – bez wyjaśnienia, dlaczego się nie zgadzają. Rodzice nie chcą nawet słyszeć, że wyjazd jest bezpieczny, dobrze zaplanowany. Powstały konflikt sprawia, że dziecko stawia na swoim i wyjeżdża.

Nie ma ucieczek bez powodu. Zawsze ucieka się od czegoś lub przed czymś: od braku komunikacji, niskiego poczucia własnej wartości, frustracji, niezrozumienia. Nawet jeśli dziecko ucieka, żeby przeżyć coś ciekawego, to tak naprawdę ucieka od nudy.

Syn czy córka nie będą uciekali, jeśli mają dobrze skonstruowane więzi z rodzicami lub opiekunami. Wspólna praca rodziców, nauczycieli i młodzieży, może zapobiec wielu dramatom – czytamy w apelu Fundacji „ITAKA”, która od lat oprócz pomocy w poszukiwaniach prowadzi program pod nazwą „Nie uciekaj!”

Do lipca tego roku Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy przyjęła 85 zgłoszeń o zaginięciu młodych osób do 18 roku życia. Aktualnie trwają poszukiwania dwójki nastolatków.


Powiązane treści