Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDzieci wracają do przedszkoli i żłobków. Minister zdrowia ogłosił, co dalej z kolejnymi restrykcjami
Adam Niedzielski
14.04.2021 | 10:54

Dzieci wracają do przedszkoli i żłobków. Minister zdrowia ogłosił, co dalej z kolejnymi restrykcjami

Na zdjęciu: Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od poniedziałku (19 kwietnia), ponownie otwarte zostaną przedszkola i żłobki.

Fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) dzieci wracają do przedszkoli i żłobków, a także dopuszczona będzie możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Poinformował o tym na środowej (14.04) konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiedział, wszystkie pozostałe restrykcje zostaną przedłużone o tydzień, a do 3 maja zamknięte pozostaną hotele, pensjonaty i restauracje. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych. Okres weekendu majowego ma też upłynąć pod znakiem kontroli policji i sanepidu.

Najważniejszą informacją jest otwarcie od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) przedszkoli i żłobków dla wszystkich dzieci. Placówki ostatnio były dostępne tylko dla tych najmłodszych, których rodzice walczą z koronawirusem – przede wszystkim lekarzy, a także funkcjonariuszy służb mundurowych. Będzie można też uprawiać sport w obiektach na świeżym powietrzu (do 25 osób). Dopuszczone zostało także uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. – Działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności – poinformowała Kancelaria Premiera. Nadal zamknięte pozostają m.in. baseny czy siłownie.

 Te decyzje, które dotyczą najbliższego tygodnia, mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, szczególnie respiratorowej – mówił Niedzielski. Podkreślił, że sytuacja epidemiczna w kraju nadal jest poważna. – Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tysięcy dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – dodał. Zapowiedział, że w przypadku dalszego luzowania restrykcji, niemal przesądzone jest to, że będą one zdejmowane regionalne. – Regiony najbardziej dotknięte to Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, Wielkopolska. Na drugim biegunie jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. Jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy mieszkańców, to będziemy myśleli o kolejnych krokach, te będą związane z edukacją – przekazał Niedzielski.

Resort zdrowia poinformował w środę o 21 283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem (989 z nich potwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim) i śmierci 803 osób. Minister Niedzielski przekazał podczas konferencji, że ostatniej doby w kraju przeprowadzono niemal 100 tysięcy testów. W całym kraju przeprowadzono ponad 8 milionów szczepień, z czego – to dane na wczoraj – ponad 2 mln dwiema dawkami.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści