[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Dziecięca klinika szpitala Jurasza przyozdobiona kolorowymi malunkami [ZDJĘCIA]

Dodano: 11.11.2022 | 08:24

Na zdjęciu: Projekt został sfinansowany przez Fundację DKMS, a jego inicjatorem jest dawca szpiku.

Fot. mat. prasowe

Egzotyczna dżungla, górskie krajobrazy, podwodny świat zwierząt czy tajemniczy ogród pełen kwiatów – 8 niezwykłych, kolorowych grafik ozdobiło ściany Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy by ubarwić szpitalną rzeczywistość leczonych tam dzieci. Projekt został sfinansowany przez Fundację DKMS, a jego inicjatorem jest dawca szpiku.

Jak podkreśla fundacja, kolorowe malowidła w formie wykonanych laserowo grafik nie tylko upiększają szpitalną przestrzeń, ale też pomagają małym pacjentom oderwać się choć na chwilę od trudnej szpitalnej rzeczywistości.

Dzieci mierzące się z chorobami nowotworowymi spędzają na oddziale często wiele tygodni. Szpital staje się częścią ich codzienności. Radosne, pełne koloru grafiki mają szansę umilić ten czas, ćwicząc dziecięcą uważność oraz angażując małych pacjentów i ich bliskich w odkrywanie świata przyrody. Pierwsze reakcje zarówno dzieci, jak i personelu są niezwykle pozytywne – mówi prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, dyrektor Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Każda z grafik opowiada inną historię, a łączą je wspólni bohaterowie, tworząc opowieść uruchamiającą dziecięcą wyobraźnię. Celem barwnej realizacji jest pomoc w przełamaniu strachu i trudnych emocji, związanych z pobytem w szpitalu. Pomysłodawcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Łukasz Różycki, faktyczny dawca szpiku zarejestrowany w Fundacji DKMS, który trzy lata temu oddał swoje komórki macierzyste pacjentowi cierpiącemu na nowotwór krwi dając tym samy szansę na zdrowie i życie.

Dobrze pamiętam moment, kiedy zadzwonił telefon z informacją, że mój „bliźniak genetyczny” jest w potrzebie. Cieszę się, że dzisiaj znowu mogę nieść pomoc! Grafiki, które stworzyliśmy na szpitalnych korytarzach, to szansa na przywrócenie odrobiny uśmiechu i koloru w miejscu, gdzie mali bohaterowie walczą z całych sił o zdrowie i powrót do normalności. Radość maluchów i ich rodziców to najlepsza nagroda, jaka mogła mnie spotkać – mówi Różycki, dawca faktyczny i właściciel firmy, która odpowiadała za realizację nadruków.

By pokolorować dziecięcy onkologiczny świat

Druk wykonywany jest ekologiczną i trwałą farbą, która jest odporna na działanie wody, detergentów i środków dezynfekujących zatem można stosować w miejscach o wysokim standardzie sterylności. Fundacja DKMS objęła inicjatywą także inne szpitale w Polsce. Kolorowe grafiki powstają również na oddziałach hematologicznych i onkologicznych w Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM, czy w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu. Projekt finansowany jest w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, realizowanego przez Fundację DKMS. Celem Programu jest pomoc Pacjentom od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia.

Z ogromną przyjemnością zaangażowaliśmy się w ten barwny i niezwykle potrzebny projekt, którego inicjatorem był dawca faktyczny z bazy Fundacji DKMS. Doskonale wiemy, że dla dzieci i ich rodziców pobyt w szpitalu, trwający często wiele miesięcy, jest niezwykle trudnym – i pozbawionym kolorów – doświadczeniem. Mamy nadzieję, że murale, które ozdobiły ściany Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy chociaż na chwilę odwrócą uwagę małych pacjentów od leczenia i przeniosą ich do bajkowego świata przyrody. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę i wspólnymi siłami pokolorować onkologiczny świat dzieci – podsumowuje Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces szpitala Jurasza. Przeprowadzono w nim pierwszy w regionie nowatorski zabieg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments