Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDzień Flagi RP na placu Wolności. Tort, orkiestra i orły konkursowe
02.05.2017 | 16:56

Dzień Flagi RP na placu Wolności. Tort, orkiestra i orły konkursowe

Od ponad dekady święto polskiej flagi przypada 2 maja.

Na zdjęciu: Godła Polski przygotowane w ramach konkursu "Orzeł Biały - Nasza Duma".

Fot. Eryk Dominiczak

Wicewojewoda Józef Ramlau, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz, wiceprzewodniczący rady miasta Jan Szopiński, poseł Piotr Król oraz senator Jan Rulewski, a także spore grono dzieci i młodzieży, w tym harcerzy – to tylko część osób, która wzięła udział we wtorkowych uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbywających się na placu Wolności.

Obchodom towarzyszyło odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego oraz uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt. Nastąpiło również symboliczne przekazanie flagi jednej ze służb mundurowych – tym razem trafiła ona na ręce strażaków. W okolicznościowych wystąpieniach przypomniano o roli i wadze flagi w historii i świadomości Polaków. A wszystko to przy akompaniamencie wojskowej orkiestry.

Przy okazji uroczystości rozdawano okolicznościowy tort, oczywiście w barwach narodowych. W ramach Dnia Flagi RP swoją aktywność ujawniły również ugrupowania polityczne – przedstawiciele Platformy Obywatelskiej rozdawali flagi, balony z orłem oraz tekturowe korony. Z kolei reprezentanci Forum Młodych PiS, którzy także wzięli udział w obchodach, flagi rozdawali przechodniom już na Starym Rynku.

W rejonie I Liceum Ogólnokształcącego zaparkował z kolei samochód, na którym umieszczono godła Polski z różnych okresów historycznych. Były to prace wykonane przez młodzież z całego województwa kujawsko-pomorskiego w ramach konkursu „Orzeł Biały – Nasza Duma”. Do rywalizacji o konkursowe laury stanęło niemal 900 prac. Część z nich wyróżniono podczas specjalnie zorganizowanego finału w gmachu Filharmonii Pomorskiej.

Dzień Flagi RP został ustanowiony w 2004 roku – przypada tego samego dnia co Dzień Polonii i Polaków za Granicą.


Powiązane treści