Bydgoszcz
4C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 5 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Dzień NATO w Bydgoszczy uważamy za otwarty!”
14.10.2017 | 13:35

„Dzień NATO w Bydgoszczy uważamy za otwarty!”

Na zdjęciu: Dzień NATO w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, 3 Batalion Łączności NATO wchodzący w skład Grupy Systemów Łączności NATO oraz jednostka Integracji Sił NATO – prezentują się dziś na Wyspie Młyńskiej w ramach zorganizowanego po raz pierwszy „Dnia NATO w Bydgoszczy”.

Żołnierze NATO prezentują nie tylko swój sprzęt, swoją siłę i możliwości, ale przede wszystkim sojusz z Polską, przyjaźń oraz oddanie ideom Paktu Północno-Atlantyckiego. Dzieje się to w momencie, kiedy przez nasz kraj trwa relokacja wielonarodowej grupy bojowej wojsk NATO.

Na scenie podczas uroczystego otwarcia „Dnia NATO w Bydgoszczy” pojawili się dowódcy prezentujących się na Wyspie Młyńskiej NATO-wskich jednostek oraz gospodarz miasta, prezydent Rafał Bruski, który zwrócił się do zebranych:

NATO to jedność, NATO to bezpieczeństwo. Dzisiaj w Bydgoszczy, w polskiej stolicy Paktu Północno-Atlantyckiego będziemy pokazywać, to co mamy najlepsze, razem będziemy się cieszyć, bo jesteśmy naprawdę dumni, że Bydgoszcz jest stolicą NATO w Polsce. Zorganizowaliśmy to spotkanie wspólnie z czterema bydgoskimi jednostkami NATO, przy ogromnym wsparciu Wojska Polskiego. Wspólnie odczuwaliśmy brak w kalendarzu bydgoskich imprez takiej, która zwracałaby uwagę na ten międzynarodowy, NATO-wski, militarny charakter miasta. Wierzę, że w kolejnych latach będziemy to przedsięwzięcie kontynuowali.

Dowódca JFTC Wihelm Gruen – w  imieniu całej społeczności NATO w Bydgoszczy; dowódców jednostek i rodzin żołnierzy – podziękował mieszkańcom naszego miasta za poparcie i fantastyczną atmosferę, jaką wszyscy sojusznicy NATO od trzynastu lat doświadczają w Bydgoszczy.

Proszę pamiętajcie, że jednostki NATO z siedzibą w Bydgoszczy wzmacniają wysiłki NATO związane z obroną Sojuszu i zapewnieniem swoim obywatelom wolności i bezpieczeństwa, a wy, dając nam dom i wsparcie jesteście częścią tego ważnego wysiłku. Jestem szczęśliwy, że dziś wspólnie z mieszkańcami świętujemy Dzień NATO w Bydgoszczy. To przedsięwzięcie pozwala nam lepiej pokazać kim jesteśmy i co robimy – powiedział dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Dowódca 3 Szwadronu, 2 Regimentu Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych Scott Cheney powiedział, że spotykamy się tu dzisiaj, żeby świętować Dzień NATO, akurat gdy amerykańska grupa bojowa przejmować będzie misję odstraszającą w okolicach Orzysza. Obecność grupy bojowej w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO stanowi przejście od zwykłego zabezpieczenia do faktycznej zdolności odstraszającej w krajach bałtyckich i w Polsce.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zakomunikował: „Dzień NATO w Bydgoszczy uważamy za otwarty!”


Powiązane treści