Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoDzień Otwarty w NFZ. Darmowe badania i porady
Otwarcie NFZ_SG (8)
22.01.2019 | 09:45

Dzień Otwarty w NFZ. Darmowe badania i porady

Na zdjęciu: Na parkingu NFZ stanie dentobus.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

26 stycznia w siedzibie NFZ w Bydgoszczy przy ul. Łomżyńskiej 33, w godzinach 9:00 – 14:00 odbędzie się Dzień Otwarty.

Jego hasło: „Cukier szkodzi”, wskazuje na to, że myślą przewodnią inicjatywy będzie przeciwdziałanie cukrzycy. Stąd też prowadzone będą badania i działania ukierunkowane na to schorzenie. Bezpłatnie będzie można wykonać badania ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy we krwi, wysłuchać pogadanki o szkodliwości nadmiaru słodyczy i wpływie słodkich napojów dla zdrowia zębów. Na parking NFZ zawita gabinet stomatologiczny na kółkach, czyli dentobus, do którego zaproszenie ma tego dnia każde dziecko.

Z pewnością warto będzie odwiedzić stanowisko informacyjne Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, by nie tylko zaopatrzyć się w materiały dotyczące diety cukrzycowej, powikłań, sposobów leczenia, zagrożenia cukrzycą itp., ale również porozmawiać z prezeską Stowarzyszenia Gabrielą Tomicką.

Uczestnicząc w Białej Sobocie warto pomyśleć o karcie EKUZ, zwłaszcza, że sporo się zmieniło w zasadach jej wydawania. Od października 2018 r. termin ważności EKUZ został wydłużony do 18 miesięcy, m.in. dla osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierających świadczenia przedemerytalne, rentę oraz zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny w wieku powyżej 18 roku życia. Poszerzona też została grupa osób, która może otrzymać EKUZ na 5 lat. I tak oprócz emerytów, kartę na taki okres mogą otrzymać dzieci zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny oraz nieubezpieczone dzieci, które posiadają polskie obywatelstwo (w każdym przypadku okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 rok życia).

Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na  podstawie stosownego upoważnienia.

Przy stoiskach NFZ oprócz Karty EKUZ będzie można złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe oraz wyrobić sobie dostęp  do konta w ZIP.


Powiązane treści