Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Dziewczyny do nauki!

Dodano: 06.11.2015 | 20:15

Powstał nowy projekt zachęcający kobiety do kształcenia się na kierunkach ścisłych.

Na zdjęciu: Fragment grafiki promującej akcję.

Fot. organizatorzy akcji

Kobieta na uczelni technicznej to wciąż zbyt rzadki widok. Zmienić to pragną organizatorzy akcji „Dziewczyny na politechniki!”, którzy teraz wkraczają z nowym przedsięwzięciem o nazwie „Dziewczyny do nauki!”

Główną ideą projektu jest zwiększenie liczby osób płci żeńskiej pełniących wysokie stanowiska w obszarze nauk technicznych. Według danych zamieszczonych na stronie akcji, kobiety stanowią jedynie 23% doktorów habilitowanych i 10% profesorów w gronie ludzi związanych z wiedzą ścisłą. Twórcy pomysłu pragną zmienić ten wynik poprzez budzenie świadomości, inspirowanie i wzajemne wspieranie się kobiet. Przekonują oni, że dziewczyny przeważają na studiach, lecz jest ich mało w gronie pracowników naukowych. Wyjątek występuje wśród osób studiujących medycynę, lecz na polskich uczelniach technicznych kształci się jedynie 37% dziewcząt. Organizatorzy pragną podkreślić istotną rolę kobiet, które są aktywne w naukach ścisłych, lecz ich dokonania bardzo często są pomijane oraz rzadko nagradzane objęciem władzy na instytucjach naukowych.

Sposobem na zmianę tej sytuacji są m.in. spotkania organizowane na uczelniach biorących udział w projekcie. Adresowane są one do studentek i doktorantek polskich uczelni technicznych. Rozmowy między innymi o roli kobiet w nauce oraz pokazanie damskich role-models w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) mają zachęcić słuchaczki do zainteresowania się karierą badawczą oraz wypromować ją jako sposób na życie.

Pomysł został zainicjowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Fundacją Młodej Nauki i Porozumieniem Doktorantów Uczelni Technicznych. Działają w nim naukowczynie z polskich uczelni technicznych i medycznych. Organizatorzy tego przedsięwzięcia przewidują, że obejmie ono całą Polskę, lecz na razie realizowana jest w miastach, w których znalazły się kobiety pełniące funkcję pełnomocniczek akcji.

Czy to przedsięwzięcie będzie realizowane także w Bydgoszczy? Na razie nie wiadomo. Dyrektor zarządzająca Fundacji Perspektywy dr Bianka Siwińska ma nadzieje, że projekt ruszy także w naszym mieście, lecz uwarunkowane jest to znalezieniem odpowiedniej osoby, która będzie chciała się w to zaangażować i objąć funkcję pełnomocniczki.