Bydgoszcz
5C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 7 • L 4
7C
Sr
10C
Czw
10C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDziewczyny ze smakiem
IMG_20160530_111338_1200x800
30.05.2016 | 16:16

Dziewczyny ze smakiem

Na zdjęciu: Karolina i Klaudia z pucharem za smak.

Fot. Stanisław Gazda

VIII Edycja Ogólnopolskiego Kulinarnego „Kuchnia Polska wczoraj i dziś” pod patronatem Prezesa Rady Ministrów zorganizowanego w Pułtusku okazała się szczęśliwa dla Klaudii Trudnowskiej i Karoliny Kaczyńskiej – uczennic Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. Wróciły do Bydgoszczy z pucharem przyznanym przez Jury Smakoszy.

Uczniowie bydgoskiego „Gastronomika” już po raz trzeci biorą udział w tej imprezie. W ubiegłym roku zajęli I miejsce. Jednak puchar za najsmaczniejsze danie, to wyróżnienie, które nie ma sobie równych, wszak w tym co jemy najważniejszy jest smak!

Dziewczyny uwiodły jurorów smakiem przygotowanego na przystawkę węgorza metodą sous-vide, którego jedna część była w panierce z kolendrą i estragonem a druga smażona tradycyjnie. Do tego był mus z jabłka z dodatkiem czarnego bzu oraz jabłko skarmelizowane z dodatkiem likieru, a wszystko podane z sosem chrzanowym i chipsami z jarmużu. Głównym daniem był karczek jagnięcy gotowany z czerwonym winem i brandy, sos mięsny, puree z czerwonej kapusty z dodatkiem powideł śliwkowych oraz  blanszowanych i podsmażanych szparagów, a także grillowany brokuł i makaron z…ogórka.

Do finału dostało się dwanaście ekip z całej Polski. Nagrody były za zajęcie trzech pierwszych miejsc oraz oddzielna nagroda za smak potrawy.

-Puchar Jury Smakoszy oznacza, że dobrze kształcimy, a nasi uczniowie to pasjonaci dobrej kuchni. Dziewczęta są jeszcze bardzo młode, chodzą do trzeciej klasy, a już wracają z prestiżowych konkursów z nagrodami. Puchar od Smakoszy cieszy nas bardzo. Wszystko można wypracować do perfekcji; wykonanie, kompozycję, ale zachwycić smakiem, to już sztuka nie lada! – powiedziała Beata Lewińska – nauczycielka Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy.


Powiązane treści