Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 15 • L 13
11C
Nd
14C
Pon
14C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoDziś 674. urodziny Bydgoszczy. Sprawdź swoją wiedzę o historii miasta [QUIZ]
mostowa, plac tearalny - nac
19.04.2020 | 09:44

Dziś 674. urodziny Bydgoszczy. Sprawdź swoją wiedzę o historii miasta [QUIZ]

Na zdjęciu: Widok na ulicę Mostową w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po lewej widoczny budynek Teatru Miejskiego, zburzony w 1945 roku.

Fot. NAC

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. W 674. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy wszystkich do sprawdzenia swojej wiedzy na temat historii miasta!

Specjalny quiz z 40 pytaniami, obejmującymi zagadnienia od średniowiecza do współczesności, powstał na podstawie specjalnego dodatku „Dziennik Historyczny”, który znalazł się w bydgoskim „Dzienniku Wieczornym” z 7 października 1993 roku. Ów dodatek zawierał 300 pytań i odpowiedzi, dotyczących historii Bydgoszczy. Była to baza wiedzy dla młodzieży, która startowała w konkursie wiedzy o mieście dla szkół podstawowych i średnich – jego organizatorami była redakcja „Dziennika”, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy i Pałac Młodzieży. Pytania w poszczególnych etapach eliminacji (szkolnych, rejonowych i miejskich) były układane właśnie na podstawie dodatku do „DW”.


PRZECZYTAJ NASZE TEKSTY O HISTORII BYDGOSZCZY


Spośród 300 pytań wybraliśmy 40, które najlepiej pasują do formuły quizu. Polega on na wypełnieniu pól poprawnymi odpowiedziami – datami, liczbami czy imionami i nazwiskami zasłużonych postaci. Na rozwiązanie quizu macie 20 minut – zachęcamy do dzielenia się swoimi wynikami w komentarzach!

Pytania opierają się na dodatku historycznym „Dziennika Wieczornego” z 7 października 1993 roku. Opracowali je znani bydgoscy naukowcy i historycy: dr Ryszard Kabaciński, dr Janusz Kutta, dr Marek Romaniuk, dr Ewa Puls i Maciej Obremski.

ABY ROZPOCZĄĆ QUIZ, NALEŻY KLIKNĄĆ „PLAY”


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści