Bydgoszcz
3C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 4 • L 3
6C
Nd
6C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDzisiaj protest w centrum miasta. Powiedzą stop cenzurze internetu
stop acta 2 - mat. prasowe
30.06.2018 | 09:34

Dzisiaj protest w centrum miasta. Powiedzą stop cenzurze internetu

Na zdjęciu: Akcja odbywa się pod hasłem #stopACTA2

Fot. mat. prasowe

W całej Polsce odbywają się protesty przeciwko brzmieniu artykułów 11 i 13 nowej dyrektywy unijnej dotyczącej praw autorskich. W sobotę manifestację zaplanowano także w Bydgoszczy.

Nowe zapisy dotyczą praw pokrewnych wydawców (m.in. linkowania treści) oraz narzucają platformom internetowym odpowiedzialność za objętą prawami autorskimi treść.  Artykuły przeszły głosowanie w komisji prawnej Parlamentu Europejskiego i prawdopodobnie 4 lipca odbędzie się głosowanie w ich sprawie na zgromadzeniu plenarnym.

Parlament Europejski ma zamiar wprowadzić pełną cenzurę internetu – przestrzegają organizatorzy odbywających się w całej Polsce protestów. – Opłata za linkowanie doprowadzi do tego, że mniej informacji będzie przesyłanych między użytkownikami, a tym samym mniej informacji będzie w internecie. Do tego pełna cenzura komentarzy, algorytmy sprawdzające ich treść przed wrzuceniem i odrzucające z przyczyny znanej tylko i wyłącznie sobie.  Serwisy przejmą odpowiedzialność za treści ich użytkowników, a więc z obawy o odpowiedzialność karną będą pozbywały się tych nawet minimalnie ryzykownych (jak chociażby zdjęcia – własność intelektualna). Przez co mogą nam odebrać memy – czytamy w argumentacji.

Początek sobotniego protestu o godz. 18:00 na placu przy pomniku Kazimierza Wielkiego.


Powiązane treści