E-recepta, czyli ułatwienie dla pacjentów i lekarzy
Dodano: 16.12.2022 | 11:40Na zdjęciu: Wprowadzenie e-recepty ułatwiło dostęp pacjentów do otrzymania recept na potrzebne leki.
Fot. nadesłane
Polacy coraz częściej korzystają z e-recept, jednak jeszcze nie każdy wie, czym jest ten elektroniczny dokument. Z tego powodu postanowiliśmy wyjaśnić to w obszernym artykule, aby rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości.
Teleporada, na czym polega?
Teleporada jest klasyczną konsultacją między lekarzem a pacjentem w celu ustalenia dolegliwości pacjenta, umówienie się na badanie lekarskie w placówce medycznej bądź konsultacja w sprawie przepisania pacjentowi e-recepty na niezbędne leki w celu leczenia.
Ułatwienie dla lekarzy, farmaceutów oraz placówek medycznych
Proces cyfryzacji rozwija się w naszym społeczeństwie szybko i niezwykle efektownie, korzysta na tym opieka zdrowotna, która w obecnych czasach potrzebuje dalszych zmian oraz bezproblemowego kontaktu z pacjentem w trakcie leczenia, oraz konsultacji z placówkami medycznymi, takimi jak szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, prywatne centra medyczne itp. W Polsce pierwsza e-recepta została wprowadzona w roku 2018. System ten ułatwił lekarzom sporządzenie recepty, gdyż wystarczy po konsultacji telemedycznej z pacjentem i prawidłowym stwierdzeniu przyznania takowej recepty, wystawić pacjentowi elektroniczną receptę poprzez stronę internetową. Pacjent otrzymuje e-receptę na profilu Internetowego Konta Pacjenta, bądź jeżeli wyraził na to zgodę, również kod do e-recepty na SMS oraz E-mail bez konieczności odbioru od lekarza. W celu założenia IKP- Internetowego Konta Pacjenta należy zalogować się na podanej stronie poprzez e-dowód, profil zaufany, bądź poprzez bank m.in. mBank, PKO Bank Polski oraz Banki Spółdzielcze.
Lekarz dzięki temu systemowi jest w stanie prześledzić historię otrzymanych leków, co może ułatwić późniejsze leczenie, diagnozowanie chorób u pacjenta oraz zapobiegnięcie polipragmazji, oraz interakcjom międzylekowym, co jest w stanie później wywołać niechciane skutki uboczne. Według wytycznych lekarze oszczędzają aż 30 minut dzięki wprowadzeniu recept elektronicznych, dzięki czemu mogą przyjąć większą ilość pacjentów w przychodni.
Ułatwienie dla pacjentów
Elektroniczna recepta jest przede wszystkim ułatwieniem dla pacjentów. Nie ma możliwości zagubienia takiego dokumentu, jak to się często zdarzało w przypadku papierowych wersji, które pacjent zgubił w trakcie wyjazdu po leki, a nawet w swoim mieszkaniu, pośród wszelkiej maści dokumentów. Zostało to na tyle ułatwione, że mamy dostęp do e-recept w każdej chwili na stronie pacjenta, w poczcie e-mail oraz jako kod SMS w telefonie komórkowym. System ten analizuje każdy e-dokument w celu weryfikacji zgodności poprawnie wystawionej recepty, dlatego jest mniejsza szansa na wydanie pacjentowi nieprawidłowego leku. Dodatkowo realizacja może się odbyć w każdej dostępnej aptece, jednakże kupno przykładowo jednego opakowania z dwóch wypisanych na recepcie skutkuje koniecznością kupna drugiego opakowana z danym lekiem w tej samej aptece. Nie istnieją już takie sytuacje jak ponowne odsyłanie pacjenta do lekarza z nieczytelnie sporządzoną papierową wersją w celu jej poprawy, aby stwierdzić, jaki konkretnie lek widnieje na dokumencie, teraz informacje na temat rodzaju leku oraz jego dawkowanie są jasne i czytelne.
Na jakie leki można otrzymać e-receptę?
Najczęściej e-receptę otrzymuje się na podstawowe leki, czyli środki nasenne oraz przeciwbólowe, oraz na leki, które pacjent przyjmuje regularnie, oraz stale ze względu na choroby przewlekłe, bez ciągłych wizyt u lekarza rodzinnego. Pacjent nie może otrzymać e-recepty na leki, co do których lekarz nie stwierdza powinności zażywania przez pacjenta, oraz które wymagają przebadania ze strony lekarza, dopiero po takowej wizycie lekarz jest w stanie stwierdzić jakie leki konkretnie może przepisać pacjentowi. W przypadku tabletek „dzień po” na antykoncepcję również należy wypełnić specjalny formularz, na którego podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy wystawi nam potrzebną receptę. Lekarz nie zawsze zgodzi się na wystawienie e-recepty na każdy lek dla każdego pacjenta, należy o tym zawsze pamiętać.
Czy e-recepta jest darmowa?
Wystawienie e-recepty jest w 100% darmowe, gdyż jest ufundowane przez NFZ, dlatego nie musimy się martwić czy będziemy musieli zapłacić za konsultację oraz wypisanie recepty przez lekarza. Wszystko jest darmowe i łatwe w dostępie. Istnieją również płatne konsultacje, które pozwalają na otrzymanie e-recepty w dość krótkim czasie, jest to alternatywa dla osób, które potrzebują recepty „na teraz”, bądź nie są w stanie dodzwonić się do swojego lekarza rodzinnego ze względu na różne przyczyny. Strona, na której można skonsultować się odpłatnie w celu uzyskania recepty to https://e-recepta.net/recepta, wypełniamy zgłoszenie, czekamy na weryfikację i rozpoczynamy konsultację z lekarzem, a receptę otrzymujemy jako sms, lub w poczcie e-mail. Jest to oczywiście indywidualna kwestia czy skorzystamy z konsultacji w celu przepisania e-recepty przez lekarza rodzinnego bądź płatnej konsultacji. Każda forma ma swoje plusy, jak i minusy.
E-recepty a osoby starsze
Usługa wystawienia e-recepty zdecydowanie ma swoje zalety, jednakże nie jest to jeszcze idealny system, dlatego postanowiliśmy wspomnieć o jednej kwestii.
Przede wszystkim jest to problem dla osób starszych, które nie są w stanie nadążyć za nowościami technologicznymi, często nie mają styczności z komputerem/smartfonem, a nawet nie mają stałego połączenia z siecią internetową. Wyklucza to możliwość wypełnienia wniosku o udzielanie e-recept, co wiąże się z rezygnacją z takowego ułatwienia otrzymywania recept bez konieczności wizyt u lekarza. Tyczy to się również lekarzy w wieku emerytalnym, którzy nie są wystarczająco przeszkoleni, by szybko i bezproblemowo wystawić konkretną e-receptę pacjentowi. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Osobom starszym mogą pomóc młodsi krewni, aby i oni poradzili sobie z tą technologiczną nowinką.
Podsumowanie
Wprowadzenie e-recepty ułatwiło dostęp pacjentów do otrzymania recept na potrzebne leki. Lekarze są w stanie lepiej diagnozować stan pacjenta poprzez wgląd do historii zakupionych leków. Nie jest to system idealny, jednakże rozwija się on na tyle, by w niedalekiej przyszłości mógł przyczynić się do rewolucji na tle medycznym.
- Sztuka skutecznego merchandisingu – jak zwiększyć sprzedaż dzięki odpowiedniej ekspozycji? - 24 marca 2025
- 7 powodów, dla których sportowcy powinni jeść ryby - 24 marca 2025
- MUMIO wystąpi w Bydgoszczy. Już w ten weekend! - 21 marca 2025