Bydgoszcz
15C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 16 • L 14
13C
Pt
14C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
12C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIE-zwolnienia wdrażane w regionie. Ich termin wejścia w życie się opóźni
szpital jurasza w bydgoszczy
26.04.2018 | 10:34

E-zwolnienia wdrażane w regionie. Ich termin wejścia w życie się opóźni

Na zdjęciu: O wdrażaniu w życie systemu e-zwolnień mówili uczestnicy konferencji w szpitalu im. dr Juasza. Od lewej: Jacek Kryś (dyrektor szpitala Jurasza), Barbara Kasprowicz (dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia), Mikołaj Bogdanowicz (wojewoda), Tomasz Latos (poseł PiS), Monika Bernadowicz (ZUS Bydgoszcz) i Bronisław Pierzynowski (dyrektor oddziału ZUS Toruń).

Fot. Archiwum

Nie jak pierwotnie planowano 1 lipca, a dopiero 1 grudnia zostaną wprowadzone e-zwolnienia lekarskie. O tym dlaczego taka zmiana, tłumaczono podczas konferencji prasowej w szpitalu im. dr. Jurasza.

E-zwolnienia zaczęto wdrażać w życie z początkiem stycznia 2016 roku. – Ten proces chcemy wdrożyć w najbliższym czasie, to bardzo ważny temat z punktu widzenia pacjenta, jak i lekarzy – przyznał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. E-zwolnienia będą obowiązkowe od 1 grudnia tego roku. Termin został przesunięty o kilka miesięcy, bowiem pierwotnie miały one obowiązywać od lipca.

– Cieszę się, że posuwamy się do przodu i realizujemy to, co środowisko lekarskie postulowało od dawna – mówi poseł Tomasz Latos. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia zapowiedział, że niebawem w parlamencie będzie procedowana ustawa dotycząca asystentów medycznych. Takim asystentem będzie mogła być osoba, która wykonuje zawód medyczny lub ma uprawnienia do dokumentacji medycznej. Asystenci medyczni mają do grudnia być przeszkoleni.

Dyrektor toruńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że do tej pory z grupy blisko 6,8 tysięcy lekarzy, którzy są uprawnieni do wystawiania e-zwolnień, przeszkolono nieco ponad trzy tysiące. – Żeby lekarz mógł wystawić zwolnienie, to musi mieć udostępniony profil na platformie usług elektronicznych – tłumaczył Bronisław Pierzynowski.

Dyrektor szpitala im. dr. Jurasza Jacek Kryś zaznaczył, że placówka od ponad roku jest zobligowana do przyjęcia e-zwolnień. – W tym roku przyjęliśmy ich już ponad dwieście. Opinie na temat systemu ze strony naszych lekarzy są pozytywne – podkreślił.

Do tej pory w bydgoskim i toruńskim oddziale ZUS zawarto 94 porozumienia z placówkami medycznymi w zakresie ich zobowiązania do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. 40 z nich zawarł bydgoski oddział ZUS, a 54 – toruński.


Powiązane treści