Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportEdukacja przez szachy w Galerii Pomorskiej
28.05.2018 | 21:14

Edukacja przez szachy w Galerii Pomorskiej

Na zdjęciu: Arcymistrzyni Klaudia Kulon wystąpiła w Galerii Pomorskiej.

Fot. mat. prasowe

26 maja 2018 r.  projekt Edukacja przez szachy gościł w bydgoskiej Galerii Pomorskiej. Zorganizowano tam I Rodzinne Mistrzostwa Galerii Pomorskiej w szachach szybkich oraz symultanę z arcymistrzynią Klaudią Kulon, która kilka dni wcześniej wróciła z mistrzostw Polski.

Impreza szachowa po raz pierwszy gościła w jednej z największych galerii handlowych w Bydgoszczy. Już w kilku innych galeriach odbywały się turnieje szachowe, ale po raz pierwszy w Bydgoszczy można było zagrać cały rodzinami w zawodach rodzinnych i dodatkowo zmierzyć się w symultanie. – Tym bardziej cieszymy się, że to właśnie my, w ramach projektu Edukacja przez szachy mogliśmy być pionierami i wspólnie z Galerią Pomorską zorganizować to niecodzienne wydarzenie w dodatku w dniu tak ważnym dla każdej rodziny – Dniu Matki – mówią organizatorzy.

Partnerami projektu związanego z I Międzyszkolną Bydgoską Ligą Szachową są Eximo Project, Pro-Serwis Bydgoszcz, W7konsulting, Enea Operator, Solbet, JS DRUK Drukarnia Bydgoszcz, Crystal Foto, Multi Salon Reiski Auto, RTV EURO AGD, Wolters Kluwer, Polski Związek Szachowy, Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy, Czasopismo Szachowe „Mat”. Patronat medialny sprawowali: Radio Eska Bydgoszcz, Metropolia Bydgoska, bydgoszczdladzieci.pl, Tygodnik Bydgoski.

Pierwsze Rodzinne Mistrzostwa Galerii Pomorskiej

Na starcie stanęło 17 rodzin, czyli 34 osoby. Jest to liczba graczy, którą niekiedy trudno osiągnąć na turniejach indywidualnych. Oznacza to tylko jedno – całe rodziny także chcą grać w szachy! Podobnie, jak jest to w  zwyczaju na Międzyszkolnej Lidze Szachowej, drużyny podzielono na rodziny z kategorią szachową (było ich 10) oraz na takie, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami (7 drużyn).

Zwycięzcą grupy A została rodzina Górnych, reprezentowanych przez tatę Jacka i syna Marka. Walka toczyła się praktycznie do ostatniej partii. Punkt za nimi uplasowała się rodzina Wiśniewskich w składzie: tata Jarosław i syn Wiktor, a następna była rodzina w składzie Rafał Włoch (ojciec) i Mikołaj Włoch (syn).

Zwycięzcą grupy B została rodzina Achtel w składzie tata Michał wraz z synem Dominikiem. Warto wspomnieć o tym, że dzieci namówiły oboje rodziców i zgłoszone zostały aż dwie drużyny! Na drugim miejscu uplasowała się  rodzina Manthey w składzie mama Katarzyna oraz córka Małgorzata (tu także  rodzina wystawiła dwie drużyny). Trzecie miejsce zajęła rodzina Grzelak w składzie mama Danuta i syn Adam.

Ponieważ na turniejach organizowanych w ramach projektu Edukacja przez szachy każdy wygrywa, dla każdej rodziny przygotowane były pamiątkowe statuetki, książki, filmy, klawiatury mechaniczne i podkładki tematycznie związane ze zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej. Zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchary, ładowarki samochodowe i bon na usługi firmy JS Druk.

– Nagrodziliśmy pucharem także najmłodszego i najstarszego zawodnika oraz najlepszą kobietę. Ponieważ dzisiaj jest Dzień Mamy, to wszystkie nasze mamy uczestniczące w turnieju wyszły szczęśliwe. Każda z nich otrzymała kwiaty, kosmetyki Douglas oraz płytę z muzyką i zaproszenie na czerwcowe Kino Kobiet do Kina Helios w Bydgoszczy. Żebyście widzieli miny zaskoczonych mam, gdy wręczaliśmy te upominki. Trochę uchwyciliśmy to na zdjęciach, z którymi można zapoznać się zapoznać naszej stronie. Sam przyznam szczerze, że gdy je wręczałem byłem lekko wzruszony. Naprawdę widziałem w ich oczach radość a promienne uśmiechy na twarzy nie pozostawiały złudzeń, że warto było – mówi  Arkadiusz  Matczyński. – Jedna z naszych uczestniczek dodatkowo kończyła 10 lat, co także wykorzystaliśmy i daliśmy drobny upominek a uczestnicy nagrodzili ją oklaskami. Wszak to turniej rodzinny i wyraźnie czuło się tę rodzinna atmosferę – dodaje.

Symultana z arcymistrzynią Klaudią Kulon

Po zakończeniu rodzinnych zmagań odbyła się druga część szachowego święta – symultana z Arcymistrzynią Klaudia Kulon. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było dostawić stoliki, a niektórzy wchodzili z „rezerwy”. Pani Klaudia okazała trochę litości i zremisowała 4 partie (brawa dla Antoniego Paprockiego, Stanisława Paprockiego, Wiktora Wiśniewskiego i Mikołaja Włocha) i przegrała jedną z prezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosławem Wiśniewskim.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem naszej arcymistrzyni, smycze (jedną ze srebrną figurką szachową zawieszoną na końcu) i Czasopismo Szachowe „Mat”.

Pokazowa partia szachów błyskawicznych między arcymistrzynią Klaudią Kulona  a Karolem Jarochem

Na koniec jeszcze w pokazowej partii blitza arcymistrzyni pokonała naszego Mistrza Karola Jarocha,. – Widać, że w blitzu pani Klaudia czuje się wyśmienicie. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy gościć taka znakomitą zawodniczkę odnoszącą sukcesy na arenie międzynarodowej, w Bydgoszczy, w Galerii Pomorskiej. Nie mamy się jednak co martwić, bo już dzień później Karol Jaroch nie dał złudzeń i wygrał dwa turnieje na zamku w Świeciu (szachów szybkich i blitza) – mówi Matczyński. – Bardzo dziękujemy Galerii Pomorskiej za sfinansowanie i możliwość zorganizowania tej imprezy właśnie tutaj, w miejscu, w którym w dużym spokoju można było rozegrać te zawody. Graliśmy w wydzielonej strefie, z dobrym oświetleniem, gdzie oczywiście można było także skorzystać z naszych warsztatów szachowych a także przyjrzeć się jak grają nasi zawodnicy. Mam nadzieję, że nasz pierwszy raz tutaj wpisze się na stałe w wydarzenia Galerii Pomorskiej. Ucieszyło nas pytanie uczestników, czy z okazji Dnia Ojca będą kolejne mistrzostwa? Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych – dodaje.


Powiązane treści