Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIEkshumacje na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej rozpoczną się na wiosnę
02.01.2017 | 15:15

Ekshumacje na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej rozpoczną się na wiosnę

To już jest pewne: ekshumacje zaczną się wiosną tego roku.

Na zdjęciu: Cmentarz przy ul. Kcyńskiej określany jest też jako "Bydgoska Łączka".

Fot. Stanisław Gazda

W lutym ubiegłego roku dr Alicja Paczoska-Hauke – pracownik archiwum w Delegaturze IPN w Bydgoszczy – informowała nas, że przygotowywana jest dokumentacja historyczna i są wstępne decyzje zapowiadające w drugiej połowie 2016 roku rozpoczęcie ekshumacji. Zastrzegła przy tym, że by stało się to możliwe, potrzebne jest przebrnięcie przez całą masę procedur i czynności administracyjnych.

Jak wiemy, do ekshumacji nie doszło. Gdy dzisiaj (2 stycznia) rozmawialiśmy z dr Hauke, pracującą w  Punkcie Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Delegatury IPN w Bydgoszczy – zapewniła nas, iż jest już podjęta decyzja o przystąpieniu do ekshumacji wiosną tego roku.  Poinformowała też o zatrudnieniu przez IPN  archeologa, który przygotowuje dokładny plan uwzględniający konkretne miejsca na terenie cmentarza, gdzie wbite zostaną łopaty i nastąpi wydobywanie szczątków.

Obecnie nadal uzupełniana jest dokumentacja historyczna, zwłaszcza osób, które nie zostały umieszczone w księgach pochówków cmentarza, ale też są ofiarami represji.

Główna uwaga skupi się  przede wszystkim na odnalezieniu i zidentyfikowaniu osób straconych, albo zmarłych w niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu UB-eckim przy ul. Wały Jagiellońskie, a następnie na przeniesieniu szczątków do kwatery poświęconej Żołnierzom Wyklętym, gdzie nastąpi powtórny, godny pochówek.