Bydgoszcz
9C
Słonecznie
75% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 11 • L 8
11C
Pon
9C
Wt
10C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaElfy2 z Pesa dla Polregio oficjalnie przekazane! [ZDJĘCIA]
17.03.2018 | 17:11

Elfy2 z Pesa dla Polregio oficjalnie przekazane! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Takie Elfy pojawią się wkrótce na regionalnych torach.

Fot. PESA

W piątek, na dworcu Toruń Główny, odbyła się prezentacja najnowszego taboru POLREGIO. Od dziś mieszkańcy regionu będą mogli podróżować czterema nowoczesnymi składami m.in. na trasach Toruń – Bydgoszcz i Bydgoszcz – Inowrocław. Zakup nowych pociągów to kolejny etap realizacji planu restrukturyzacji Spółki.

 Cztery składy Elf2 zakupione przez Przewozy Regionalne, właściciela marki POLREGIO, zasiliły tabor Spółki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pojazdy będą obsługiwały m.in. trasy: Toruń – Inowrocław, Toruń – Bydgoszcz, Bydgoszcz – Smętowo i Bydgoszcz – Inowrocław, a także jedno połączenie międzywojewódzkie Bydgoszcz – Piła – Toruń.

Elfy2 zostały wyprodukowane przez PESA Bydgoszcz S.A. Nowoczesne składy wyposażone są w 100 komfortowych miejsc siedzących oraz miejsca do przewożenia rowerów. Nowe pojazdy są w całości klimatyzowane i dostępna jest w nich sieć Internetu Wi-Fi.

Przekazane dziś pojazdy to kolejny etap realizacji planu restrukturyzacji. Tak duże zmiany w Przewozach Regionalnych stały się możliwe dzięki wsparciu, którego Spółce od 2015 roku udziela Agencja Rozwoju Przemysłu. Skuteczny nadzór ARP i dobra współpraca na poziomie korporacyjnym przynoszą pozytywne efekty. W roku 2016 Spółka, po raz pierwszy w swej historii, osiągnęła zysk. Wkrótce podamy wyniki finansowe za rok 2017. Na razie mogę powiedzieć, że nie są one gorsze od ubiegłorocznych – powiedział Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych.

To kolejne nowoczesne składy typu Elf, które będą eksploatowane na trasach kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. W poprzednich latach samorząd województwa zakupił już sześć tego typu pojazdów. Inwestując w tabor, modernizując infrastrukturę i wprowadzając atrakcyjne ceny biletów dla pasażerów działamy na rzecz upowszechniania kolei jako wygodnego, dostępnego i przyjaznego środowisku środka transportu – powiedział Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Nowe pociągi to także najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. To pierwsze na świecie pojazdy elektryczne, które są przygotowane na cztery scenariusze zderzeniowe. Specjalnie zaprojektowana kabina, zabezpieczenia przed zderzeniami z tak zwanymi niskimi przeszkodami oraz system chroniący pieszych, a także system on-line PESA monitorujący stan pojazdu, to tylko niektóre z zastosowanych w pojeździe rozwiązań.

Elf2 to także nowoczesny design i zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zapewnić pasażerom regionu jak najwyższy standard podróży – powiedziała Anna Cukrowska, Dyrektor Kujawko-Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Elfy2 posiadają także – co jest unikatowym rozwiązaniem w segmencie przewozów regionalnych w Polsce – specjalne miejsce przystosowane do podróżowania z małymi dziećmi. Nowy tabor jest także przystosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Cieszę się, że Elfy2, czyli elektryczne zespoły trakcyjne nowej generacji produkowane przez PESA, stają się jednym z wyznaczników komfortu podróży i innowacyjności marki POLREGIO. Satysfakcja tym większa, że pierwsze Elfy2, które przekazujemy POLREGIO, będą wozić pasażerów z naszego regionu – powiedział Krzysztof Sędzikowski, Prezes Zarządu Pesa Bydgoszcz S.A.

Po prezentacji składu na dworcu odbył się pokazowy przejazd z udziałem zebranych gości.


Powiązane treści