Wiatr: 4km/h W
H 2 • L 1
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportEnea Astoria wygrała ze Śląskiem. Zadecydowała kapitalna czwarta kwarta [ZDJĘCIA]
13-12-2020_koszykówka_Energa Basket Liga_Enea Astoria Bydgoszcz - Śląsk Wrocław_Paulius Dambrauskas, Ivan Ramljak - SF
13.12.2020 | 19:19

W Energa Basket Lidze rozegrano szesnastą kolejkę spotkań.

Na zdjęciu: Paulius Dambrauskas wrócił po kontuzji do składu bydgoszczan i był najskuteczniejszym zawodnikiem Enea Astorii w meczu ze Śląskiem.

Cenną wygraną na początek rundy rewanżowej Energa Basket Ligi zanotowali koszykarze Enea Astorii, którzy we własnej hali pokonali Śląsk Wrocław.

Sześć zwycięstw i dziewięć porażek – taki bilans Enea Astoria miała po pierwszej części sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi, co dało zespołowi Artura Gronka dopiero trzynaste miejsce w tabeli. Śląsk z kolei wygrał dziesięć spotkań, przegrał pięć i zajmował trzecią lokatę. Na inaugurację w hali Orbita, wrocławianie rozbili bydgoszczan 90:66.

Trener Gronek mógł w niedzielnym meczu skorzystać z Adriana Boguckiego, który wczoraj został przez bydgoski klub pozyskany z Anwilu Włocławek i zastąpić ma Chorwata Markusa Loncara (ten w sobotę przeszedł operację i nie będzie do dyspozycji sztabu szkoleniowego przez najbliższe kilka tygodni). Do składu po kontuzji wrócił także Paulius Dambrauskas.

Choć w początkowej fazie spotkania „Asta” miała niewielką zaliczkę (5:3, 8:5, 11:7), gdy skuteczny był wspomniany Dambrauskas (Litwin w pierwszej połowie zdobył najwięcej punktów dla gospodarzy – 10), to potem wzrosła ona już do pięciu punktów, gdy trafieniami popisali się Chyliński i Gabrić, który rzucił „trójkę”. Przyjezdni szybko odrobili stratę i w dziewiątej minucie meczu objęli prowadzenie (17:16) po trafieniu spod kosza Aleksandra Dziewy. On zdobył także kolejne punkty dla gości w pierwszej kwarcie, na co gospodarze odpowiedzieli jedynie trafieniami z linii rzutów wolnych Michała Krasuskiego.

Na początku drugiej kwarty, zespół trenera Oliviera Vidina odskoczył na czteropunktową przewagę (24:20), a im dalej w mecz, tym przewaga gości zaczęła robić się bardziej wyraźna. I choć po trzech i pół minucie gry w tej części spotkania na tablicy wyników był remis (24:24 po trafieniu Łukasza Frąckiewicza), to potem goście odskoczyli po trafieniach Stewarta i Ramljaka (35:30), a gdy trójkę dołożył Dziewa, zrobiło się 38:30 dla wrocławian. Trener Gronek wściekał się na postawę zespołu, ale do przerwy „Asta” przegrywała siedmioma punktami (34:41).

Od początku drugiej połowy, bydgoski zespół ruszył do odrabiania strat, jednak przyjezdni utrzymywali przewagę wypracowaną na końcu pierwszej części pojedynku. Prawdziwy zryw „Asta” przypuściła w czwartej kwarcie, w której gospodarze seryjnie trafiali zza linii 6,75 m. Gdy trójkę trafił Gabrić, na cztery minuty przed końcem meczu było 76:71 dla Astorii. Później było 83:76 dla gospodarzy po trafieniu Sandersa, a gdy akcję punktami i trafieniem z linii rzutów wolnych wykończył Dambraukas, przewaga „Asty” wzrosła do dziesięciu punktów (86:76). Tak wypracowanej przewagi, bydgoski zespół nie wypuścił z rąk.

W następnej kolejce, bydgoszczanie zagrają we własnej hali z GTK Gliwice (sobota, 19 grudnia, godz. 19:30).

ENERGA BASKET LIGA – FAZA ZASADNICZA – SEZON 2020/2021 – 16 KOLEJKA – 13.12.2020 R.
ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ – ŚLĄSK WROCŁAW 91:83 (20:21, 14:20, 21:20, 38:22)

ENEA ASTORIA: Sanders 26 (2×3, 5 as., 6 str.), Dambrauskas 16 (1×3), Gabrić 14 (2×3), Frąckiewicz 12, Chyliński 2 – Nizioł 10 (2×3), Bogucki 6 (6 zb.), Aleksandrowicz 3 (1×3), Krasuski 2, Nowakowski.

ŚLĄSK: Gibson 17 (3×3), Ramljak 12 (1×3), Jovanović 9 (5 zb., 11 as.), Keller 4, Gabiński – Dziewa 21 (1×3, 8 zb.), Stewart 14 (2×3), Szlachetka 5, Musiał 1, Tomczak.

Sędziowali: Janusz Calik, Adam Wierzman, Michał Kuzia.
Komisarz Energa Basket Ligi: Krzysztof Antoniak.
Widzów: mecz bez udziału publiczności.