Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIEpidemiologia: Czy odra „dopłynie” do Bydgoszczy?
05.11.2018 | 15:51

Epidemiologia: Czy odra „dopłynie” do Bydgoszczy?

Na zdjęciu: Próbki ze szpitali trafiają do badań w sanepidzie.

Fot. Stanisław Gazda

W okresie od 1 stycznia do 4 listopada 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 3 zachorowania na odrę (2 przypadki dotyczyły obywateli Ukrainy). W roku 2017 w województwie kujawsko-pomorskim nie potwierdzono zachorowań na odrę. W roku 2016 natomiast odnotowany został jeden przypadek odry na terenie województwa.

Powodem coraz większej liczby zachorowań na odrę – słyszymy w wojewódzkim sanepidzie – są działania ruchów antyszczepionkowych, które przyczyniają się do wzrostu liczby osób uchylających się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych, a co za tym idzie, do pojawienia się coraz potężniejszej nieuodpornionej część społeczeństwa.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zdecydowana większość osób chorych na odrę, to obywatele Ukrainy. Można więc stwierdzić, iż migracje osób z innych państw o niskiej wyszczepialności (takich jak Ukraina) mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla osób niezaszczepionych – mówi w rozmowie z nami Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje aktualne zagrożenia związane z chorobami zakaźnymi i zakażeniami u ludzi. Takie informacje przekazywane są do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, a stamtąd trafiają do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych (są to przede wszystkim doniesienia z ECDC i WHO).

Inspekcja Sanitarna każdego szczebla w zakresie swoich kompetencji prowadzi nadzór nad chorobami zakaźnymi i zakażeniami – w przypadku odry zgodnie z programem WHO pn. „Likwidacja odry/różyczki”. Każdy przypadek podejrzenia odry musi być zgłoszony do PIS, której organy podejmują odpowiednie działania przeciwepidemiczne.

Najważniejszym elementem zapobiegania zachorowaniom, prowadzonym przez  Państwową Inspekcję Sanitarną jest realizacja Programu Szczepień Ochronnych i wysoki odsetek wyszczepienia populacji przeciwko tej chorobie – powiedziała nam rzeczniczka WSSE w Bydgoszczy Olga Radkiewicz.

W Programie Szczepień Ochronnych pierwsza dawka podawana jest w 2. roku życia jako szczepienie podstawowe. Dawkę przypominającą podaje się w 10. roku życia. Jest to szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (szczepionka skojarzona). Szczepienie przeprowadzane jest w każdej przychodni POZ, która podpisała stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonanie szczepień ochronnych. Dwie dawki szczepionki zapewniają niemal 100% ochronę.

U osób niezaszczepionych istnieje możliwość zaszczepienia się – powinno zaszczepić się do 2 dni po kontakcie z osobą chorą, jednak istotne jest, że chory może zarażać jeszcze przed pojawieniem się objawów.


Powiązane treści