Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Europejska Stolica Kultury 2029. Czy Bydgoszcz ma szansę?

Dodano: 20.07.2023 | 13:28

Na zdjęciu: Bydgoszcz będzie starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029!

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoszcz będzie walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Trwają prace nad wnioskiem.

Europejska Stolica Kultury jest inicjatywą mającą na celu promocję różnorodności kulturowej w Europie i zwiększenie znaczenia kultury w społeczeństwie. Tytuł jest przyznawany dwóm lub trzem miastom spośród kandydatów. Po otrzymaniu tytułu, na 12 miesięcy stają się one animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę kulturalną oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej.

Do tej pory ten tytuł otrzymały dwa polskie miasta – Kraków (2000 r.) i Wrocław (2016 r.). Nabór wniosków w Polsce prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a termin składania wniosków upływa 15 września 2023 roku. Koordynatorem procesu przygotowania wniosku aplikacyjnego Bydgoszczy jest Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Bydgoszcz będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Chcemy zaprosić mieszkanki i mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ludzi kultury do współtworzenia naszej aplikacji. Bydgoszcz to miasto otwarte, tolerancyjne i różnorodne. Jestem przekonana, że nasz wniosek to odzwierciedli – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta nadzorująca proces przygotowania wniosku aplikacyjnego Bydgoszczy.

Udział w konkursie to dobra okazja dla Bydgoszczy na zaprezentowanie swojego potencjału kulturowego jako miasta zbudowanego wokół wody, lokalnej tożsamości i otwartości. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że niezależnie od wyników konkursu, ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przynosi pozytywne efekty i daje impuls do dalszej pracy nad zwiększaniem roli kultury w życiu miasta. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć starania Bydgoszczy, mogą kontaktować się z Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera za pośrednictwem maila: esk@mlynyrothera.pl.

Europejska Stolica Kultury to nie konkurs piękności tylko sposób na pokazanie, jak ważną rolę może pełnić kultura w rozwoju miast i przyszłości Europy. Włączamy się w tę dyskusję, bo Bydgoszcz staje przed tymi samymi wyzwaniami – klimatycznymi, społecznymi, przed jakimi stają inne europejskie miasta. Bez obciążeń, ze świeżością będziemy przyglądać się tym wyzwaniom z perspektywy kultury – mówi Sławomir Czarnecki, koordynator przygotowania wniosku aplikacyjnego, dyrektor Młynów Rothera.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

Konkurentem będą Katowice ba cała aglomeracja. Szanse słabe.

zzz
zzz
9 miesięcy temu

Pamiętam, że bardzo długo Bydgoszcz kojarzyła mi się z ESK, ale ze staraniami z 2016 roku, gdzie było zdjęcie z kibolami na stadionie Zawiszy jak stadion demolowali pod banerem miasta kandydackiego 😀
56633305ad8254bydgoszcz_europejska.jpg (598×520) (joemonster.org)