Bydgoszcz
24C
Słonecznie
41% wilgotność
Wiatr: 8km/h SE
H 24 • L 24
23C
Sr
18C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
17C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoEuropejski dzień numeru 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy będzie miało nową siedzibę [ZDJĘCIA]
11.02.2021 | 20:03

Europejski dzień numeru 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy będzie miało nową siedzibę [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Po zakończeniu konferencji prasowej, operatorzy CPR otrzymali od wojewody pamiątkowe tablicy i podziękowania za zaangażowanie w pracy na stanowisku Operatora Powiadamiania Ratunkowego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Czwartek (11 lutego) to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda w imieniu szefa MSWiA przekazał operatorom numerów alarmowych podziękowania i wyróżnienia.

Wojewoda na początku briefingu przypomina, że numer 112 jest numerem ratującym życie. – Wybierany w sytuacjach niebezpiecznych, w sytuacjach zagrożenia ludzkiego. Jest to wyjątkowy obszar naszej działalności, który dba o poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli – mówi Mikołaj Bogdanowicz. Przez kilka najbliższych dni, budynek urzędu wojewódzkiego będzie podświetlony specjalną iluminacją. – Chcemy, aby numer ten (112 – red.) i osoby, które z niego korzystają, znały jego właściwe przeznaczenie – dodaje.

Wojewoda przypomina, że od początku sprawowania urzędu rozpoczął się proces promocji tak, aby wypromować numer 112, by każdy znał jego właściwe przeznaczenie. Jak zaznacza, w 2016 roku było aż 82% zgłoszeń na numer 112 było fałszywych. – Nie muszę mówić, jakie to jest utrudnienie dla pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego – mówi i podkreśla, dzisiaj tych fałszywych zgłoszeń jest o wiele mniej. – Ta statystyka pokazuje, jak duży postęp zrobiliśmy – dodaje. Przypomina przy tym, że pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego odbywali wizyty w szkołach, na imprezach plenerowych, a także ściśle współpracowano z mediami i służbami.

W maju 2019 r., CPR przejęło wszystkie numery alarmowe 997. – Osoby wybierające numer 997, są automatycznie łączone z numerem alarmowym 112. Wzięliśmy na siebie ten ciężar i ten egzamin został przez nas zdany – podkreśla przedstawiciel rządu w terenie. Podczas konferencji, przekazano informację, że w czerwcu br. podobna sytuacja będzie z numerami straży pożarnej – 998. – Wszystkie numery działają, jednak tym głównym, najważniejszym numerem alarmowym jest numer 112 – przypomina.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Rafał Rewoliński wylicza, że najpoważniejsze sygnały i zgłoszenia, jakie trafiają każdego dnia do operatorów CPR mieszczą się w siedmiu kategoriach. Najwięcej ze zgłoszeń – 46 tys. dotyczy zakłócenia porządku publicznego (29 tys. z nich to zgłoszenia o czynach chuligańskich, naruszeniach porządku publicznego), niewiele mniej, bo ponad 44,5 tys. – naruszenia zasad bezpieczeństwa publicznego związane z komunikacją drogową. Po 33 tysiące zgłoszeń do CPR dotyczą zagrożeń związanych ze zdrowiem i życiem ludzkim oraz interwencji domowych. Równie dużo jest zgłoszeń dot. miejscowych zagrożeń – ponad 22 tys., kradzieży i włamań – niemal 17 tys. oraz kategorii związanych ze stanem zdrowia – przeszło 16 tys. – Pokazuje to, z jaką skalą zjawisk i zagrożeń spotykają się każdego dnia operatorzy – mówi Rewoliński i przypomina, że w tym roku sporo zgłoszeń dotyczyło też sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. – Nie mogliśmy także pozostać bierni wobec zagrożeń związanych z COVID-19 – nie ukrywa i wymienia: – Musimy także zabezpieczać działanie służb. Każdy wywiad, który jest prowadzony musi wyjaśnić, czy kolejne jednostki, które wejdą do działania są bezpieczne pod kątem zagrożenia związanego z tą chorobą. To my odpowiadamy na pytania związane z kwarantanną, my wskazujemy i wyjaśniamy zasady szczepień, kierując do odpowiednich koordynatorów. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewódzkim chwali profesjonalizm operatorów CPR. – Jednym z parametrów, który to określa jest czas reakcji na zgłoszenie. W naszym województwie wynosi 9,5 sek. wobec 11 sekund w skali kraju, to robi wrażenie – kończy.

Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy nie ukrywa, że spora część zgłoszeń, jaka wpływa do CPR jest niezasadna. – Przede wszystkim musimy powiedzieć, co się stało i gdzie się znajdujemy – mówi Radosław Bogusławski i przypomina: – Nie możemy się rozłączać jako pierwsi. Należy wysłuchać wszystkich informacji i odpowiadać na wszystkie pytania operatorów, mimo że mogą się one osobie dzwoniącej wydawać mało racjonalne. Trzeba mieć na uwadze, że operator zbiera informacje nie tylko dla jednej służby. Pamiętajmy, że numer alarmowy, to nie jest linia informacyjna. 

Jednocześnie, resort spraw wewnętrznych przypomina, że dla osób, które nie mogą się skomunikować w sposób głosowy, stworzona została aplikacja „Alarm 112”.

Jednocześnie wiadomo też, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy będzie miało nową siedzibę. – Zakupiliśmy budynek przy ul. Szubińskiej. W roku 2020 została wykonana dokumentacja tego budynku, w 2021 otrzymaliśmy finansowanie i będą przeprowadzone prace budowlane – informuje Mikołaj Bogdanowicz. – Za przeszło 7 milionów złotych będziemy mieć odnowiony, nowoczesny budynek spełniający wszelkie standardy, który będzie służył pracownikom CPR oraz dyspozytorni medycznych, które przejęliśmy od 2021 roku. Czekamy na tę inwestycję z utęsknieniem, nie tylko my tutaj w urzędzie wojewódzkim, ale przede wszystkim pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego – kończy.

Po zakończeniu konferencji prasowej, wojewoda w imieniu szefa MSWiA wręczył pięciu operatorom numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy pamiątkowe tabliczki i podziękowania „za zaangażowanie, niesienie pomocy oraz profesjonalizm podczas wykonywania obowiązków służbowych na stanowisku Operatora Numerów Alarmowych.”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści