Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 7 • L 5
5C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
5C
Pt
4C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaEuropejskie Centrum Cyberbezpieczeństwa w Bydgoszczy? Tak proponuje Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski - SF-2
16.11.2020 | 12:38

Europejskie Centrum Cyberbezpieczeństwa w Bydgoszczy? Tak proponuje Krzysztof Gawkowski

Na zdjęciu: Krzysztof Gawkowski proponuje, aby Europejskie Centrum dot. Cyberbezpieczeństwa powstało w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ministerstwo Cyfryzacji czyni starania, aby na terenie Polski zlokalizowano siedzibę Europejskiego Centrum dot. Cyberbezpieczeństwa. Poseł Krzysztof Gawkowski zaproponował, aby instytucja działała w Bydgoszczy.

Centrum ma zajmować się koordynacją działań podejmowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej w dziedzinie przemysłu oraz w badań i innowacji z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ma też m.in. wdrażać fundusze na ten cel przewidziane w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027, czyli w ramach programów Cyfrowa Europa i Horyzont Europa.

Latem Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że czyni starania, aby siedzibę instytucji ulokować w Polsce, co miałoby potwierdzić rosnącą rolę naszego kraju w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i pomóc polskim ekspertom. Resort początkowo zapowiadał zgłoszenie kandydatury Warszawy, ale w końcówce października poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica) zaproponował Bydgoszcz.

– „Ze względu na brak decyzji o konkretnym umiejscowieniu chciałbym zaproponować jego (Centrum Cyberbezpieczeństwa – dod.red) lokalizację w Bydgoszczy. Bydgoszcz ze względu na umiejscowienie innych jednostek wojskowych i ważny punkt logistyczny byłaby doskonałą lokalizacją dla centrum” – pisze w interpelacji poseł, który atuty Bydgoszczy widzi też w dostępie do wykwalifikowanej kadry – „Corocznie na rynek nowoczesnych technologii trafia spore grono absolwentów polskich uczelni technicznych i uniwersytetów z województwa kujawsko-pomorskiego. Siedziba centrum w Bydgoszczy byłaby możliwością ich zatrudnienia w instytucji unijnej, koordynującej aktywności UE w obszarze badań i rozwoju nowoczesnych technologii wykorzystywanych w cyberbezpieczeństwie” – wyjaśnia Gawkowski.

Parlamentarzysta na zakończenie pisma zapytał, czy kandydatura Bydgoszczy jest w ogóle brana pod uwagę. Na razie nie otrzymał odpowiedzi. Zgodnie z informacjami z unijnej administracji, kwestia ulokowania siedziby centrum ma zostać rozstrzygnięta do końca roku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści