Bydgoszcz
8C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 9 • L 7
13C
Wt
15C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIEuropejskie zabawy na fordońskich podwórkach [ZDJĘCIA]
31.07.2017 | 18:50

Europejskie zabawy na fordońskich podwórkach [ZDJĘCIA]

Wspólna zabawa sprawia, że w mig pękają bariery językowe i z integracją nie ma najmniejszych problemów.

Na zdjęciu: W pociąg dzieci bawią się chyba na całym świecie...

Fot. Stanisław Gazda

10 wolontariuszy z Hiszpanii, Portugalii, Węgier i Włoch przyjechało do Bydgoszczy, by bawić się z dziećmi na fordońskich podwórkach.

To już siódma edycja projektu „Europodwórka”, odbywającego się w Fundacji „Wiatrak” w ramach programu „Erasmus+”. Zagraniczni wolontariusze zostaną w Bydgoszczy do końca wakacji. Przez cały sierpień będą prowadzić animacje dla dzieci i młodzieży na podwórkach przy blokach Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w których widnieją stosowne ogłoszenia, oraz na terenie „Wiatraka”. Zabawy odbywać się będą zawsze w godz. 16.30–19.00.

Wolontariusze pojawią się też na imprezie „Kolacja na Wyspie”, która odbędzie się 12 sierpnia w godz. 12.00–18.00 na Wyspie Młyńskiej. Podczas gier i zabaw będą promować różne kultury Unii Europejskiej.

Projekt „Europodwórka” prowadzimy od kilku lat. Mamy zaprzyjaźnione organizacje partnerskie w innych krajach, które u siebie ogłaszają nabór wolontariuszy – opowiada Anna Araszkiewicz z Fundacji „Wiatrak”. – Chętni składają u nas CV i list motywacyjny, a potem odbywają się z nimi rozmowy rekrutacyjne przez Skype’a. Kandydaci musieli być wieku 18–30 lat i wykazywać chęć do pracy z polskimi dziećmi. Na miejscu korzystają z noclegów i wyżywienia.

Co wolontariusze z tego mają?

Finansowo nic. To dla nich wspaniałe doświadczenie, ponieważ wszyscy w przyszłości chcą pracować z dziećmi. Przyjechali, żeby sprawdzić samych siebie, odkryć w sobie nieznane pokłady możliwości. Odkryte – zaprocentują w ich przyszłej aktywności społecznej i zawodowej – mówi Anna Araszkiewicz.

Vladimiro przyjechał z Włoch, z Rzymu. Ma już za sobą podobne doświadczenie wyniesione ze swojego kraju, z dziecięcych oddziałów szpitalnych i teraz próbuje przenieść je na grunt polski.

Celem projektu „Europodwórka” jest zmniejszenie barier językowych i kulturowych, zwalczanie stereotypów związanych z obcą kulturą, promowanie aktywnego wypoczynku oraz wolontariatu, zwłaszcza międzynarodowego. Zabawy z zagranicznymi wolontariuszami na fordońskich podwórkach rozpoczęły się 31 lipca i potrwają aż do 1 września.

31 lipca – na placu zabaw przy ul. Duracza 6–8/ul. Witosa 1, jako pierwsza zaprosiła dzieciaki do zabawy grupa wolontariuszy z Portugalii. Dzieci dowiedziały się, jak po portugalsku mówi się „cześć”. Dzięki Hiszpanom poznały charakterystyczne dla tego kraju potrawy i najbardziej znane w tym kraju postacie świata muzyki, sportu i kultury. O Argentynie wiedzą, że to taki ciekawy kraj, który na północy ma lato, gdy w tym samym czasie na jego południu panuje wręcz zimowa pogoda.

Dzieci bardzo szybko nawiązywały kontakt z zagranicznymi gośćmi. Nic tak nie integruje jak wspólna zabawa, taniec i śpiew…

Tu pojawią się wolontariusze:
2 sierpnia – Fundacja „Wiatrak”, ul. Bołtucia 7
4 sierpnia – plac zabaw przy ul. Bachledy 5/ul. Roja.

7 sierpnia – plac zabaw przy ul. Szczęśliwej 5
9 sierpnia – Fundacja „Wiatrak”
11 sierpnia – plac zabaw przy ul. Igrzyskowej 1
12 sierpnia – Wyspa Młyńska, impreza „Kolacja na Wyspie” (wyjątkowo w godz.12.00–18.00)
21 sierpnia – plac zabaw przy ul. Piórka 1
23 sierpnia – Fundacja „Wiatrak”
25 sierpnia – plac zabaw przy ul. Chłodzińskiego 1/ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 10
28 sierpnia – plac zabaw przy ul. Thommée 3
30 sierpnia – plac zabaw przy ul. Łochowskiego 7
1 września – plac zabaw przy ul. Trybowskiego


Powiązane treści