Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiEvangelizare Pauperibus Misit Me
02.02.2017 | 19:30

Evangelizare Pauperibus Misit Me

Słów kilka o dobroczynnej działalności bydgoskiej młodzieży.

Na zdjęciu: Młodzież Misjonarska z bydgoskiej bazyliki

Fot. Zdjęcie pochodzi z profilu MM na portalu społecznościowym facebook.

Dokładnie 400 lat temu – 25 stycznia 1617 roku św. Wincenty a’ Paulo wygłosił kazanie o spowiedzi generalnej. Był to duchowy początek charyzmatu Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którego hasło przewodnie brzmi: „Ewangelię głosić ubogim posłał mnie Pan” (wersja łacińska w tytule).

Dobrze, ale zapytają Państwo, co to ma wspólnego z Bydgoszczą?

Mianowicie w roku 1923 Misjonarze zostali zaproszeni przez kardynała Edmunda Dalbora do naszego miasta. Mieli oni otworzyć nową placówkę i Małe Seminarium ze względu na małą ilość kościołów w tej części miasta. Budowa świątyni była ponadto wotum wdzięczności za powrót Pomorza do Macierzy, a także miała przeciwdziałać antypolskiej działalności bydgoskich Niemców (po powrocie Bydgoszczy do Polski Niemcy stanowili zdecydowaną większość w mieście).

Przez wiele lat parafia się rozwijała, prowadzono liczne nabożeństwa, obrzędy liturgiczne, organizowano życie społeczne. Rozwój zahamował wybuch II wojny światowej, podczas której świątynię przekształcono w niemieckie magazyny wojskowe. W roku 1945 uciekający z miasta okupant podpalił kościół. Odbudowa trwała kilka lat.

W miarę zmieniania się czasów i obyczajów, zmieniał się również charakter grup funkcjonujących przy bazylice. Jedną z nich jest założona w 2002 roku przez ks. Sławomira Bara CM Młodzież Misjonarska. Co to jest za grupa? Czym się zajmuje? Jaki jest jej cel? Zapraszam do lektury!

Początki

Jak już wspomniałem na wstępie, grupa powstała w roku 2002. Ówczesnym proboszczem Bazyliki Mniejszej pw. Św. Wincentego a’ Paulo był ks. Augustyn Konsek CM, który formację młodzieży powierzył świeżo wyświęconemu kapłanowi – księdzu Sławkowi Barowi CM.

Ksiądz Sławek tak wspomina wydarzenia sprzed ponad dekady: „Gdy powierzono mi obowiązki opiekuna młodzieży w bazylice zgodziłem się, ale jednocześnie zapytałem proboszcza, gdzie jest ta młodzież, gdzie się spotyka? Dostałem odpowiedź: nie ma nikogo. To będzie Twoje zadanie, musisz ich znaleźć. I tak zacząłem chodzić po mieście, po klubach, pubach, spotykając się z młodymi ludźmi. Fatalnie wyglądała również infrastruktura. Mieliśmy do dyspozycji jedną salkę, gdzie królował kurz i kartka z listą ministrantów sprzed kilkudziesięciu lat. Takie były nasze początki.”

Cel działania

Młodzież Misjonarska – jak sama nazwa wskazuje ma formować młodych ludzi w duchu założyciela – św. Wincentego a’ Paulo. Co się za tym kryje? Wszelka działalność, która wspiera ubogich, słabszych, wykluczonych.

Sztandarowe działania jakie podejmowane są w związku z pomocą na rzecz ubogich to przede wszystkim:

-> przygotowywanie kanapek dla bezdomnych (kiedyś wolontariuszy można było spotkać na dworcach PKP i PKS);

-> przygotowywanie i wydawanie ciepłych posiłków – 200 dziennie (ok godziny 17 przed głównym wejściem do bazyliki – Stowarzyszenie Miłosierdzia);

-> pomoc ludziom starszym: odwiedziny w domu, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, robienie zakupów.

W ciągu kilkunastu lat działalności Młodzieży Misjonarskiej wspólnota zorganizowała wiele dzieł i akcji. Na stałe do harmonogramu wspólnotowego wpisały się dwie świąteczne akcje charytatywne: wigilia dla bezdomnych oraz śniadanie wielkanocne, organizowane w budynkach parafialnych.

Aby w pełni zobrazować strukturę grupy należy nadmienić, że poza dziełami stricte charytatywnymi bardzo ważną rolę pełni formacja. Grupę tworzą różne osoby, charaktery. Wśród członków MM są zarówno osoby wierzące, poszukujące (często niesłusznie nazywane „trudną młodzieżą”) oraz niewierzące.

To nie ma większego znaczenia, pod warunkiem, że dana osoba spełnia warunki uczestnictwa w życiu grupy. Ta otwartość na każdego człowieka jest fundamentem w kształtowaniu i formowaniu młodych ludzi wg wincentyńskiego charyzmatu.

Aby kształtować swoje człowieczeństwo i pogłębiać wiarę wspólnota raz do roku wyjeżdża na rekolekcje do malowniczo położonego ośrodka w Łostówce niedaleko Rabki.

Kultura, sztuka, rozrywka

Działalność charytatywna prowadzona jest również na poziomie szeroko pojętej kultury i sztuki. Od kilku lat flagową imprezą organizowaną przez MM jest Festiwal Nowe Spojrzenie. Wiara i muzyka stanowią sedno opisywanego wydarzenia. Dzięki koncertom, które przyciągają wielu Bydgoszczan młodzież pokazuje, że chrześcijaństwo nie zawsze musi kojarzyć się ze smutkiem, ascezą i nudą.

Wśród zaproszonych gwiazd goszczono do tej pory m.in. T. Love, Raz Dwa Trzy, TSA, a także wiele osób związanych z kulturą, sztuką, mediami (Rafał A. Ziemkiewicz, ks. Jan Kaczkowski, Jarosław Sokół i wielu innych).

Z MM wyszło kilka zespołów oraz artystów, którzy do dziś występują na polskich scenach (m.in. Hołd, Emef, Judyta Wenda). Dzięki staraniom opiekuna grupy oraz miejscowego proboszcza, w jednej z salek powstało profesjonalne studio nagrań, dzięki czemu lokalne zespoły mogą nagrywać swoje „kawałki” właśnie tam.  Całość dopełnia położony w podziemiach bazyliki klub Altruist, w którym odbywają się małe, kameralne imprezy oraz prelekcje.

Stowarzyszenie Miłosierdzia

Na bazie osób z Młodzieży Misjonarskiej oraz świeckich „niezrzeszonych” powstało Stowarzyszenie Miłosierdzia. Jest to oficjalny podmiot, który kieruje wszystkimi przedsięwzięciami związanymi z pomocą najuboższym.

Poza wspomnianymi akcjami, stowarzyszenie wspiera również ubogich na wszelkie inne możliwe sposoby. Do dyspozycji jest tutaj prawnik, a także przychodnia pierwszego kontaktu oraz apteka. SM przyjmuje i dostarcza ponadto odzież, książki, przybory szkolne dla najbardziej potrzebujących rodzin.

Obecnie oczekuje się rozpoczęcia budowy Domu Miłosierdzia dla biednych. Inwestycja będzie znajdować się na terenie należącym do bazyliki. W profesjonalnej placówce podopieczni będą mogli korzystać z pełnej opieki we wszystkich aspektach.

Tym wpisem chcę pokazać, jaki mamy potencjał ludzki w naszym mieście. Często niedostrzegalny w ferworze codziennej bieganiny, sporów politycznych, głośnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Przebiegający jak gdyby z boku, ale jakże ważny dla osób, które korzystają z tej pomocy.

Dobrze, że nasze społeczeństwo potrafi pomagać i kolejne ogólnopolskie akcje biją rekordy popularności. Jednakże często nie zauważamy tego, co dzieje się pod naszymi oknami. A jest to codzienna tytaniczna robota, którą wykonują wolontariusze – młodzi ludzie bazujący na wartościach i ideałach. I co najważniejsze –są to nasi Bydgoszczanie!

Łukasz Rybski
Latest posts by Łukasz Rybski (see all)

Łukasz Rybski

Bydgoszczanin. Przewodniczący Stowarzyszenia "Biało-Czerwone Pokolenie".

Kibic Polonii Bydgoszcz od najmłodszych lat. Działacz od roku 2013, współzałożyciel Stowarzyszenia „Biało-Czerwone Pokolenie”. Miłośnik Bydgoszczy oraz jej historii. Zawodowo zajmuje się szeroko pojętym managementem.

Powiązane treści