Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 1 • L -1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIFajerwerki – tylko przez trzy dni. Straż Miejska ostrzega
Fajerwerki2
27.12.2017 | 10:54

Fajerwerki – tylko przez trzy dni. Straż Miejska ostrzega

Na zdjęciu: Używanie fajerwerków podlega ścisłym ograniczeniom.

Fot. Stanisław Gazda

Wkrótce sylwestrowa noc i „szał” odpalania petard. Straż Miejska przypomina o ograniczeniach w używaniu fajerwerków, my zaś podajemy kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Straż Miejska w Bydgoszczy przypomina, że na terenie naszego miasta obowiązują ograniczenia dotyczące używania środków pirotechnicznych. Fajerwerków możemy używać jedynie w dniach 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia. W pozostałe dni jest to zabronione! Niestosowanie się do zakazów stanowi wykroczenie i może zakończyć się nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł. Takie uregulowania wynikają z Uchwały Nr LIII/1727/02 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 25 września 2002 r. w sprawie zakazu używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych.

Pamiętajmy: sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie, pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. One muszą być pod stałą opieką dorosłych, kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy: obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych -pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia, elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się, wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie, w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania, petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia, dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że : wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych, wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki, w pomieszczeniach zamkniętych nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych, w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard, jeśli, po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, przed kupnem należy sprawdzić czy na opakowaniu znajduje się instrukcja w języku polskim. Jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard.


Powiązane treści