Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleFala oszustw na wnuczka i policjanta w Bydgoszczy. Starsi ludzie muszą mieć się na baczności
25.09.2018 | 13:51

Fala oszustw na wnuczka i policjanta w Bydgoszczy. Starsi ludzie muszą mieć się na baczności

Na zdjęciu:

Fot.

Fałszywy wnuczek i policjant nadal atakuje. Mimo akcji profilaktycznych wciąż w Bydgoszczy zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka”, a ostatnio bardziej popularna wśród oszustów metoda „na policjanta”. Tylko wczoraj bydgoscy policjanci odnotowali trzynaście takich przypadków.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej też policjanta.

Dzwoniący wmawiają swoim rozmówcom, że prowadzą działania przeciwko oszustom, którzy dokonują wyłudzeń na starszych osobach lub informują, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, żeby sprawca wyszedł z aresztu. – Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki. Oczywiście zastrzegają żeby nikogo nie informować o tym, ponieważ jest to bardzo tajna „akcja”. Niekiedy nawet bywa tak, że oszuści chcą być wiarygodni i podstępem każą swojej ofierze bez rozłączania się wybrać numer 997 lub 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba, podając się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta jako funkcjonariusza CBŚP. Co więcej, każą się nie rozłączać nawet jak pokrzywdzony idzie do banku – mówi pokom. Lidia Kowalska z KWP Bydgoszczy.

Tak właśnie było wczoraj, w poniedziałek, 25 września. Bydgoscy policjanci zostali poinformowani o trzynastu próbach oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Na szczęście żadna z osób nie została oszukana. Większość seniorów zachowała czujność, nie uwierzyła w historię dzwoniącego oszusta i nie kontynuowała rozmowy. Jednak w dwóch przypadkach sytuacja wyglądała inaczej.

54-letnia kobieta, która odebrała telefon od „policjanta” w pierwszej chwili, w trosce o swoje oszczędności, poszła do banku, by wypłacić pieniądze. Gdy się okazało, że nie może tego zrobić, „fałszywy policjant” kazał jej wziąć pożyczkę. Wówczas kobieta zorientowała się, że to próba oszustwa i rozłączyła się. W drugim przypadku 88-letnia bydgoszczanka usłyszawszy o wypadku córki i potrzebie wpłaty pieniędzy, by uniknąć konsekwencji prawnych, poszła do banku i wypłaciła pieniądze. Jednak z nimi poszła do komisariatu na Śródmieściu i opowiedziała o całej historii. Wówczas dowiedziała się, że była to próba oszustwa.

Policjanci ostrzegają przed tego typu oszustwami. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. – Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani – dodaje  podkom.  Kowalska.

Policjanci apelują też do bliskich osób starszych. – Zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę – wymieniają.


Powiązane treści