Fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu. Na miejscu pojawiło się wiele jednostek służb
Dodano: 05.09.2023 | 11:14Na zdjęciu: Na numer alarmowy wpłynęło fałszywe zgłoszenie o wypadku drogowym.
Fot. Szymon Fiałkowski
Na numer alarmowy wpłynęło fałszywe zgłoszenie o zagrożeniu. Na miejsce zostało wysłanych wiele jednostek służb.
W czwartek, 31 sierpnia 2023 roku ok. godz. 7:30 na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Przepałkowo – Komierowo (gmina Sępólno Krajeńskie). W zdarzeniu miały wziąć udział dwa pojazdy, w których znajdowały się zakleszczone osoby.
Na miejscu pojawiły się: patrol policji, załoga Ochotniczej Straży Pożarnej z Komierowa i Sośna, trzy jednostki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, trzy zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Służby wspólnie sprawdziły teren, na którym miało dojść do zdarzenia, a także drogi przyległe do opisanych w zgłoszeniu miejscowości. Nie znaleziono jednak żadnych pojazdów mogących uczestniczyć w wypadku drogowym.
Dyżurny sępoleńskiej policji bezskutecznie próbował dodzwonić się na numer, z którego wpłynęło zgłoszenie. Obecnie funkcjonariusze próbują ustalić tożsamość autora tego fałszywego alarmu.
Bezprawne wywołanie alarmu lub blokowanie telefonicznego numeru alarmowego to nie tylko bezmyślność, ale także wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim:
§ 1. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
Nadmienić należy, że orzeczenie nawiązki nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu na drodze procesu cywilnego rzeczywistej wysokości poniesionych szkód.
Warunki odnoszące się do fałszywego wezwania spełnia również treść art. 238 Kodeksu Karnego:
Kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- Kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki! Przygotowano wiele atrakcji - 12 października 2023
- Nowe atrakcje nad Starym Kanałem Bydgoskim! Mają pojawić się jeszcze w tym roku - 12 października 2023
- Nowości w Multikinie! Odbędzie się kilka filmowych premier - 12 października 2023