Bydgoszcz
11C
Słonecznie
84% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 12 • L 10
20C
Pon
20C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleFałszywi policjanci oszukali 71-latka z Bydgoszczy. Starszy mężczyzna stracił oszczędności życia
20.01.2021 | 10:55

Fałszywi policjanci oszukali 71-latka z Bydgoszczy. Starszy mężczyzna stracił oszczędności życia

Na zdjęciu: Policja/zdj. ilustracyjne

Fot. Szymon Fiałkowski

Kolejne oszustwo „na policjanta” na terenie Bydgoszczy. Wczoraj (19 stycznia) przestępcy podszywający się pod policjantów okradli 71-latka ze 130 tysięcy złotych.

We wtorek, 19 stycznia policjanci z bydgoskich Wyżyn otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą „na policjanta”. Tym razem celem przestępców okazał się 71-letni bydgoszczanin. – Tego dnia między godziną 17:00 a 18:00 do pokrzywdzonego zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę, która twierdziła, że nieznani sprawcy zaciągnęli kredyt na jego nazwisko i musi przekazać im pieniądze jakie posiada w celu zabezpieczenia ich przez policję – relacjonuje podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Senior postąpił zgodnie z instruktażem przekazanym przez rozmówczynię. – Mężczyzna spakował swoje oszczędności do reklamówki i wyrzucił przez okno. W ten sposób stracił 130 tysięcy złotych. Wieczorem zorientował się, że padł ofiarą perfidnych oszustów żerujących na osobach starszych – dodaje Kowalska.

Funkcjonariusze przypominają, że policja nigdy i pod żadnym pozorem nie zwraca się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Bardzo często przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Funkcjonariusze nigdy nie dzwonią do osób starszych w tego typu przypadkach i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy. W razie wątpliwości policjanci radzą, by skontaktować się ze służbami, dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści