Bydgoszcz
13C
Słonecznie
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 16 • L 12
20C
Czw
22C
Pt
24C
Sob
25C
Nd
24C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnale„Fałszywi policjanci” zatrzymani. Wyłudzali pieniądze na terenie miasta
fałszywy policjant_zatrzymanie - kwp bydgoszcz1
19.03.2018 | 12:56

„Fałszywi policjanci” zatrzymani. Wyłudzali pieniądze na terenie miasta

Podejrzani wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na zdjęciu: Zatrzymani wyłudzali pieniądze na terenie Bydgoszczy i okolic.

Fot. KWP Bydgoszcz

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych mogli stracić mieszkańcy oszukani metodą „na policjanta” przez dwóch mężczyzn. Obaj zostali już zatrzymani przez policję.

Prowadzący śledztwo funkcjonariusze wydziału kryminalnego komendy miejskiej policji w Bydgoszczy ustalili, że dwaj 26-letni mieszkańcy Fordonu mieli od mieszkańców wyłudzać pieniądze na terenie miasta. – W czwartek dyżurny bydgoskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kolejnym oszustwie metodą „na policjanta” – mówi asp. sztab. Lidia Kowalska z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji. Jak dodaje, poszkodowana straciła około dziesięciu tysięcy złotych. – Kobieta pozostawiła pieniądze w kontenerze na śmieci – zaznacza asp. sztab. Kowalska.

Policjanci niemal na gorącym uczynku zatrzymali 26-latka, który ze śmietnika zabierał pieniądze. Równolegle zatrzymano jego wspólnika, który pomagał mu w przemieszczaniu się po odbiór pieniędzy. W toku prowadzonego śledztwa okazało się, że obaj mają na koncie łącznie sześć oszustw metodą „na policjanta” lub ich usiłowania. – Pokrzywdzeni stracili łącznie blisko 52 tys. zł – podkreśla przedstawicielka biura prasowego KWP w Bydgoszczy.

Śledczy złożyli wniosek o tymczasowy areszt wobec obu podejrzanych. Sąd na trzy miesiące aresztował jednego mężczyznę, a wobec drugiego został zastosowany dozór policyjny. To jednak nie koniec, bo w toku prowadzonego postępowania, w ręce śledczych wpadł również 21-latek, który przy sobie posiadał marihuanę.


 

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta.

Dzwoniący wmawiają swoim rozmówcom, że prowadzą działania przeciwko oszustom, którzy dokonują wyłudzeń na starszych osobach lub informują, że ich oszczędności w banku są zagrożone, a  policjanci prowadzą akcję mającą temu zapobiec. Jednak by to zrobić należy wypłacić pieniądze i pozostawić je w konkretnym miejscu lub przekazać wskazanej osobie.  Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście zastrzegają żeby nikogo nie informować o tym, ponieważ jest to bardzo tajna „akcja”. Niekiedy nawet bywa tak, że oszuści chcą być wiarygodni i podstępem każą swojej ofierze bez rozłączania się wybrać numer 997 lub 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba podając się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta, jako funkcjonariusza CBŚP. Co więcej, każą się nie rozłączać nawet jak pokrzywdzony idzie do banku.

WAŻNE! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty i przekazania pieniędzy.

  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
  • 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

Powiązane treści