Bydgoszcz
3C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 2
8C
Wt
5C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIFermy precz z Ciela! Nie wszystko można kupić [Kowalski na dobry tydzień]
30.10.2017 | 06:00

Fermy precz z Ciela! Nie wszystko można kupić [Kowalski na dobry tydzień]

Na zdjęciu:

Fot.

Pomysł wybudowania w podbydgoskim Cielu kurzych ferm z prawie dwoma milionami zwierząt jest szalony i zły. Urzędnik, który się pod nim podpisze, musi mieć świadomość, że poniesie konsekwencje nie tylko karne, ale  i moralne

Marcin Kowalski

Kurza ferma. Brzmi neutralnie. Zastanawiałeś się kiedyś, czytelniku, co się dzieje za szczelnymi murami ferm i ubojni? Myślałeś kiedyś o tym kupując w Biedronce czy Lidlu filet z piersi kurczaka po 15 zł za kilogram? Dlaczego tak tanio?

Kilka lat temu przeprowadziłem dla Gazety Wyborczej wywiad na ten temat z prof. Andrzejem Elżanowskim, zoologiem i etykiem z Polskiej Akademii Nauk. W żołnierski sposób wyjaśnił fenomen niskiej ceny drobiu: „Brojlery tłoczone w kurnikach, klatki ustawiane jedna na drugiej, dochodzi tylko sztuczne światło. Masa ciała kurczaka tak szybko wzrasta, że stawy nie wytrzymują ciężaru, więc przez krótkie życie – raptem około 40 dni – ptak cierpi ból. Przodek takiego brojlera chodził po wiejskim podwórku wiele lat! Kurczakom wypala się gorącym żelazem dzioby, aby w stresie nie wydziobywały sobie ran, Amerykanie testowali nawet obcinanie skrzydeł. Zaniechali tej techniki tylko dlatego, że ptaki, które upadły, nie potrafiły się podnieść. Nioski – kiedy przestają być wydajne – głodzi się przez dwa tygodnie i zmienia im cykl światła, co wymusza pierzenie się. W ten sposób można oszukać naturę i wymóc drugi cykl znoszenia jaj, po czym nioska jedzie do ubojni.”

Tam kończy swój żywot w sposób wyjątkowo okrutny. Prof. Elżanowski: „Kurczaki zwieszone główkami w dół jadą powoli taśmociągiem w kierunku rynny z wodą pod napięciem elektrycznym. Jeśli nie zdążą odchylić głowy, prąd rzeczywiście je ogłuszy. Jednak pewnej części ptaków udaje się nie zamoczyć w tej kąpieli. Dalej czeka na nie automat z nożami do podcinania gardeł. Maszyna jak to maszyna – nie zawsze działa perfekcyjnie, zdarza się błąd w ustawieniu ostrzy. A to oznacza, że do kolejnego etapu – zanurzenia we wrzątku – jakiś procent kurczaków dojeżdża z pełną świadomością. Z badań amerykańskiego rządu wynika, że w USA rocznie może to być nawet cztery miliony ptaków.”

Kurza ferma. Już nie brzmi neutralnie, już przechodzą dreszcze. W Cielu kurniki mają stanąć praktycznie tuż przy domach, niedaleko ujęcia wody. Wartość nieruchomości spadnie co najmniej o 30 procent, licząca ponad tysiąc ludzi miejscowość przestanie się dynamicznie rozwijać. Komu na tym zależy? Niestety, trudno zapytać o zdanie wójta, siedzi w areszcie podejrzany o korupcję i niegospodarność. Zarzuty prokuratorskie ma też pani sekretarz. Zastępca wójta Jan Czekajewski w rozmowie z portalem MetropoliaBydgoska.PL deklaruje, iż nie zgodzi się na fermy, podziela w tej sprawie pogląd większości mieszkańców. A ci pokazali kilka dni temu, na czym polega dojrzałe społeczeństwo obywatelskie. Przybyli licznie na nadzwyczajną sesję rady gminy i dali czerwoną kartkę autorom chorego pomysłu zeszpecenia ich miejscowości. Tego głosu nie można lekceważyć.

Apeluję więc do właścicieli firmy drobiarskiej: Wynieście się jak najszybciej z Ciela, zostawcie tych ludzi w spokoju! Oni was nie chcą i nigdy nie zechcą. Znajdźcie inne miejsce, z dala ujęcia wody, lasu, ludzi. To nie wy jesteście właścicielami ich życia, nie macie prawa tak w nie ingerować. Kurczaka potraficie nagiąć i stłamsić, z człowiekiem nie pójdzie już tak łatwo.

Marcin Kowalski

Felietonista, właściciel Markomedia.pl

Najczęściej nominowany do dziennikarskiej nagrody Grand Press w historii tego wyróżnienia, prowadzi firmę medialną Markomedia.pl. Jego felietony „Kowalski na dobry tydzień” co poniedziałek ukazują się w portalu metropoliabydgoska.pl

Panel dyskusyjny


Powiązane treści