Bydgoszcz
19C
Słonecznie
30% wilgotność
Wiatr: 8km/h S
H 19 • L 19
6C
Pon
7C
Wt
7C
Sr
7C
Czw
5C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaFestiwal filmów dokumentalnych w Bydgoszczy. Ciekawe propozycje o różnej tematyce
18.05.2018 | 21:30

Festiwal filmów dokumentalnych w Bydgoszczy. Ciekawe propozycje o różnej tematyce

Na zdjęciu: Festiwal Millenium Docs Against Graity odbywa się w kilku miastach. W dniach 19-26 maja - w Bydgoszczy.

Fot. mat. prasowe

Po raz piąty bydgoscy widzowie będą mogli obejrzeć w kinie Orzeł zestaw najlepszych filmów festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Premierowe seanse konkursowe w kinie studyjnym Orzeł wystartują 19 maja i potrwają do 26 maja.

Najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego będzie można zobaczyć w kinie studyjnym Orzeł. Zestaw 13 filmów powalczy o lokalną nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award. Wśród nich  znalazł się m.in. nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance „Genesis 2.0”  Christiana Freia i Maxima Arbugaeva – o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających… przywrócić to zwierzę do życia. „Długi semestr” Leonarda Retela Helmricha opowiada o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie.
W „Pokoleniu pieniądza” Lauren Greenfield snuje niezwykłą wizualnie opowieść o naszej rosnącej obsesji bogactwa. W „Po drugiej stronie drzwi” („The Other Side of Everything”) Mila Turajlic, reżyserka filmu oraz jej matka prowadzą pełne humoru rozmowy dotyczące historii swojego kraju – Serbii. To obraz politycznych i społecznych zmian – od komunizmu, poprzez rządy Miloševića, po odradzający się dziś nacjonalizm.

W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny „Walcu Waldheima” Ruth Beckermann, wykorzystując archiwalne materiały filmowe, przedstawia skandal wokół nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ONZ Kurta Waldheima, który wybuchł podczas jego austriackiej kampanii prezydenckiej w 1986 roku. Film „Jądra Tarzana” Alexandru Solomona opowiada o życiu w cieniu opuszczonego ośrodka badawczego, wybudowanego w latach 20-tych XX w. w Suchumi, stolicy Abchazji. A w „Można kochać ziemniaki” holenderska reżyserka Aliona van der Horst odbywa podróż w przeszłość, do dzieciństwa swojej rosyjskiej matki i jej pięciu sióstr, które zmagały się ze strachem, głodem i wojną w stalinowskiej Rosji.

Twórcy obrazu pt. „Czyściciele internetu”, reżyserzy filmu Hans Block i Moritz Riesewieck obalają mit o tym, że internet jest demokratycznym medium. I ukazują to, jak tysiące moderatorów treści na Filipinach, dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jak co roku jest także okazją do zobaczenia najnowszych, najciekawszych filmów polskich twórców.

W zestawie konkursowym znalazł się „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Polską reprezentację stanowi także nagrodzony na Festiwalu IDFA film „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego.

Pokazanych zostanie jeszcze dziewięć intrygujących i różnorodnych tematycznie tytułów oraz jeden pokaz specjalny pod hasłem: „ODCIENIE WOLNOŚCI”, przygotowany w związku z rocznicą 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Tradycyjnie pokazom filmowym towarzyszyć będą dyskusje panelowe, a wydarzeniem specjalnym będzie 24 maja wieczorem – premierowy koncert SIELSKA: „Jutro mnie nie poznasz” połączony z premierą sześciu teledysków z najnowszej EP zespołu (wstęp wolny). Teledyski te są w większości dziełem młodych twórców z kręgu Bydgoskiej Kroniki Filmowej.

Informacje o szczegółowym harmonogramie seansów oraz cenach biletów na www.kino-orzel.pl oraz www.docsag.pl.


Powiązane treści