Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. Impreza startuje już na początku października

Dodano: 10.09.2021 | 16:41

Na zdjęciu: O szczegółach związanych z Festiwalem Prapremier 2021 mówili dyrektorzy Teatru Polskiego: Wojciech Faruga Stefaniak i Julia Holewińska oraz zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Fot. Szymon Fiałkowski

W piątek (1 października) rozpoczyna się tegoroczna edycja Festiwalu Prapremier organizowanego przez Teatr Polski.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Odzyskiwanie”. – Festiwal powstaje w tym roku głównie dzięki wsparciu miasta Bydgoszczy – nie ukrywa dyrektor Teatru Polskiego. Wojciech Faruga Stefaniak przypomina, że nie udało się uzyskać dotacji na organizację festiwalu od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a takie wnioski przez bydgoski teatr były składane. – Mamy nadzieję, że mimo przejściowych problemów, program tegorocznej edycji będzie różnorodny i bogaty, połączy różne aspekty Bydgoszczy oraz teatru polskiego – dodaje. Imprezę wspiera także urząd marszałkowski, a – jak dodaje dyrektor Teatru Polskiego – udało się zawrzeć sporo umów – mecenatów z firmami.

Zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz przypomina, że Festiwal Prapremier to jedna z flagowych imprez kulturalnych Bydgoszczy. – To impreza, która ma swoją bogatą tradycję. Bydgoszczanie co roku, z utęsknieniem czekają na festiwal – podkreśla. Prezydent Waszkiewicz cieszy się z tego, że podczas tegorocznej edycji, festiwal otworzy się także na stronę wschodnią, a jedna z części będzie poświęcona Białorusi. – To bardzo ważne wsparcie dla artystów z tego kraju – przyznaje Iwona Waszkiewicz.

Teatr Polski powołał także międzynarodową nagrodę „Aurora – Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”, która przyznawana będzie za wybitny dramat współczesny. – Do konkursu zgłoszonych zostało 288 tekstów – informują organizatorzy i wyliczają: – Wśród nadesłanych, znalazło się 146 dramatów w języku polskim, 120 w j. rosyjskim i 22 w j. angielskim. Autorzy nadesłanych tekstów pochodzą z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Ukrainy. Jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska postanowiło wybrać pięć sztuk, które znajdą się w finale AURORY (widownia zobaczy je w formie szkiców scenicznych). Wśród nich są: „Antimedea” (Gruzja, Lasza Bugadze), „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska, Michał Buszewicz), „I have never seen the stars” (Serbia, Tijana Grumić), „Dark room” (Białoruś, Mikita Iljinczyk), „Matka Gorkiego” (Ukraina, Lena Laguszonkowa). – W kolejnym etapie pięcioosobowa Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 000 zł – słyszymy w Teatrze Polskim. Gala wręczenia nagrody dramaturgicznej miasta Bydgoszczy odbędzie się 23 października w Pałacu w Ostromecku. Dodajmy, że sztuka Laszy Bugadze „Antimedea” zostanie wystawiona 18.10. na scenie w VI LO w Bydgoszczy, zaś dzień później „Matka Gorkiego” w sali Akademii Muzycznej. Scenę Michała Buszewicza będzie można obejrzeć 20.10. w kinie Pomorzanin, 21.10. – szkic sceniczny Tijany Gumić (I LO w Bydgoszczy), zaś „Dark room” Mikity Iljinczyka – 22.10. w auli Collegium Copernicanum UKW. Wszystkie sztuki rozpoczną się o godzinie 19:00.

Oprócz gali finałowej AURORY, podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier odbędzie się także 4 grudnia gala finałowa konkursu Szukamy Polskiego Szekspira. To konkurs, który Teatr Polski ogłasza wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. – Odbiorcami Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira” od jego pierwszej edycji w 1984 r. są młodzi twórcy (12 – 21 lat) próbujący swoich sił w dramaturgii i dramatopisarstwie – informują organizatorzy i precyzują: – Głównym celem konkursu, zgodnie z misją twórców: prof. Haliny Machulskiej i prof. Macieja Wojtyszko, jest edukacja przez sztukę dzieci i młodzieży.

Konkursowe sztuki w XVIII edycji Konkursu mają mieć formę monodramu (utworu scenicznego na jednego wykonawcę), inspirowanego hasłem „Głos ludzki”. Teksty należy nadsyłać razem ze zgłoszeniami najpóźniej do 1 listopada 2021 r. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.teatrpolski.pl oraz www.assitej.pl w zakładkach dotyczących konkursu. Dla biorących udział w konkursie zostaną przygotowane masterclassy z Julią Holewińską, Marią Wojtyszko i Davitem Gabunią, którzy opowiedzą o swoim warsztacie i metodach pisania. Nagrody obejmują cyfrową publikację zwycięskich utworów oraz prezentację w formie szkicu scenicznego na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments