Bydgoszcz
4C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 5 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoPolitykaFilia Wydziału Komunikacji przeniesiona do Szubina? „Urzędnik powinien pełnić rolę służebną wobec mieszkańca”
19.07.2018 | 19:03

Filia Wydziału Komunikacji przeniesiona do Szubina? „Urzędnik powinien pełnić rolę służebną wobec mieszkańca”

Pomysł przeniesienia fili został zgłoszony na kwietniowej sesji Rady Powiatu Nakielskiego.

Na zdjęciu: W Starostwie Powiatowym w Nakle mieści się wydział komunikacji. Powraca pomysł przeniesienia jego filii do Szubina.

Fot. Kazimierz Mendlik / wikipedia

Na nowo powraca temat utworzenia w Szubinie fili Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Podczas kwietniowego posiedzenia Zarządu Powiatu Nakielskiego, z interpelacją w tej sprawie wystąpiła radna Karolina Domżała-Kaczmarek. – W interesie publicznym, to jest mieszkańców gminy Szubin żądamy od Zarządu Powiatu Nakielskiego by na mocy ustawy o samorządzie powiatowym uchwalił zmianę regulaminu Starostwa Powiatowego w ten sposób, by w Szubinie utworzona została filia Wydziału Komunikacji. Urzędnik powinien pełnić rolę służebną wobec obywatela – napisała w interpelacji radna.

I precyzuje, że w Szubinie działają już filie Wydziału Geodezji (mieści się w budynku ratusza), czy Powiatowego Urzędu Pracy (przy ul. Sportowej). Ponadto, Domżała-Kaczmarek wylicza, że przykładów na istnienie filii wydziału komunikacji jest wiele. Podaje przykłady Białych Błot czy Sicienka. Jak zweryfikowaliśmy, także w Bydgoszczy w centrum handlowym Zielone Arkady mieści się osobny punkt wydziału komunikacji, gdzie można zarejestrować pojazdy (jest on czynny również w soboty w godz. 11:00 – 18:00).

W kilku miejscach na terenie Szubina i okolic mieszkańcy mogą składać podpisy pod petycją. – Akcję zbierania podpisów kończymy na początku przyszłego tygodnia i po tej akcji petycja zostanie złożona do Zarządu Powiatu – mówi w rozmowie z nami Karolina Domżała-Kaczmarek. Jak przekazuje, na ten moment zostało złożonych ponad trzysta podpisów. – Moim celem jest zebranie 500 podpisów dorosłych mieszkańców naszej gminy, aby nikt mi nie zarzucił, iż spełniam jedynie swoje ambicje – zaznacza.

Radną powiatu zapytaliśmy również o to, jaki byłby koszt utworzenia w Szubinie filii wydziału komunikacji. – Jest on szacowany przez starostwo na kwotę około 50 tysięcy złotych – dodaje i precyzuje, że koszt objąłby zakup mebli biurowych, sprzętu informatycznego czy dostosowania łączy komunikacyjnych. – W mojej ocenie ten koszt winien być niższy, albowiem utworzenie filii nie powinno generować utworzenia nowych etatów, stąd uważam, że np. komputery i część mebli może zostać przeniesiona razem z urzędnikami – mówi Karolina Domżała-Kaczmarek. Ponadto, podczas środowego posiedzenia Zarządu Powiatu Nakielskiego zgłosiła ona formalny wniosek o to, aby zostały zabezpieczone środki na utworzenie filii. Z czego miałyby pochodzić? – Chodzi o środki pochodzące ze zbycia prawa do lokali mieszkalnego w Nakle (kwota ok. 142 tys. zł) oraz odszkodowania od wojewody dla powiatu za przejęcie gruntów pod budowę drogi S5 (ok. 340 tys. zł) – odpowiada. Zaznacza, że to środku nie były i nie są jeszcze uwzględnione w tegorocznym budżecie powiatu.

Kolejną istotną kwestią jest to, ilu urzędników miałoby pracować w takiej filii. – Na dzień dzisiejszy w wydziale komunikacji w Nakle zatrudnionych jest 10-12 urzędników – mówi Domżała-Kaczmarek i precyzuje, że do szubińskiej filii powinno przenieść się raptem 2-3 urzędników. Jej zdaniem, około 30% spraw w wydziale jest rozpatrywanych w stosunku do mieszkańców gminy Szubin. Przypomina jednak, że działająca w Szubinie filia wydziału geodezji starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy obsługuje także mieszkańców pobliskiej gminy Kcynia. – W celu optymalizacji rozwiązania należałoby się skonsultować z mieszkańcami Kcyni, czy w celu skrócenia czasu na rozpatrzenie ich wniosków i poprawy komfortu obsługi nie woleliby być obsługiwani właśnie w Szubinie. Samorząd terytorialny jest od rozwiązywania problemów obywateli, a nie od ich piętrzenia, stąd pomysł reaktywacji filii w Szubinie jest jak najbardziej na czasie – kończy Karolina Domżała-Kaczmarek.

Do tematu wrócimy.


Powiązane treści