Bydgoszcz
7C
Opady
49% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 6
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIFińska technologia na bydgoskich drogach [KONKURS]
22.10.2017 | 14:39

Fińska technologia na bydgoskich drogach [KONKURS]

Na zdjęciu: Śmieciarka z klocków Cobi to prawdziwy hit doceniany na targach

Fot. MB

NTM jest dla mieszkańców fińskiego Närpes tym, czym dla bydgoszczan jest PESA. To nie tylko największy pracodawca w regionie – zatrudnia ponad 400 osób, lecz również jedna z tych firm, dzięki której o mieście pisze się dobrze w całej Europie. NTM nie montuje jednak pociągów, lecz… śmieciarki. Pojazdy komunalne wyprodukowane w ojczyźnie Nokii i Muminków spotkać można również na bydgoskich drogach.

– Nowatorskie rozwiązania inżynieryjne w dziedzinie motoryzacji kojarzą się głównie z bolidami Formuły 1. Prawda jest jednak taka, że niezwykle skomplikowane konstrukcje pełne elektroniki i hydrauliki mijamy każdego dnia na bydgoskich drogach – mówi Piotr Kurek, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej ProNatury. Tego typu pojazd może jednorazowo przewieźć aż 24 m3 śmieci – załadowany po brzegi waży zatem aż 26 ton! Zmieszczenie tak dużej ilości odpadów możliwe jest tylko dzięki skomplikowanej hydraulice, która zgniata je pod naciskiem 30 ton! Co ważne dla użytkownika, konstrukcja z wysokiej jakości stali odpornej na naprężenia powstające w trakcie zgniatania odpadów zapewnia trwałość i niskie koszty eksploatacji. Nowoczesnych rozwiązań w śmieciarkach jest jednak więcej: kojarzone głównie z wysokiej klasy samochodami kamery cofania, to w pojazdach komunalnych już standard. Dzięki nim możliwe jest manewrowanie w wąskich uliczkach osiedlowych.

Metropolia = ekologia

Bydgoszcz to miasto o aspiracjach metropolitalnych i również ProNatura chce wpisywać się w ten trend. – Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne miasto to miasto ekologiczne. Ważne jest zatem dla nas nie tylko realizowanie typowych zdań komunalnych polegających na wywozie, sortowaniu i spalaniu odpadów, lecz również edukowanie. Ekologii trzeba uczyć się od najmłodszych lat, stąd pomysł na stworzenie nietypowego gadżetu promocyjnego, jakim niewątpliwie jest śmieciarka z klocków – mówi Konrad Mikołajski, prezes ProNatury. Model przedstawiający biało-zieloną śmieciarkę składa się z ponad 200 klocków. Wykorzystywany jest jako nagroda w konkursach dla szkół oraz grup odwiedzających Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. – Cieszę się z podjęcia tej niecodziennej współpracy. Tworzymy bezpieczne zabawki najwyższej jakości – to nasz priorytet. Ekologiczne przesłanie bydgoskiej ProNatury w postaci śmieciarki z naszych klocków to dowód na to, iż można połączyć zabawę, edukację i troskę o środowisko naturalne – mówi prezes zarządu Cobi SA Robert Podleś.

KONKURS!

Jesteś fanem ekologii i chciałbyś wygrać miniaturową wersję śmieciarki? Weź udział w konkursie i zdobądź jeden z 10 zestawów klocków Cobi przedstawiających pojazd bydgoskiej ProNatury. Więcej o konkursie przeczytasz TUTAJ!


Podobne wpisy

Powiązane treści