Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 13 • L 12
17C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONBiznesFirmy w województwie kujawsko-pomorskim – dane z polskiej bazy firm
27.08.2020 | 14:07

Firmy w województwie kujawsko-pomorskim – dane z polskiej bazy firm

Na zdjęciu: W kujawsko-pomorskim, tak jak w całej gospodarce, widać wyraźną dominację jednoosobowych działalności gospodarczych.

Fot. pexels.com

Przedsiębiorczość z pewnością należy do jednej z najważniejszych cech Polaków. Statystyki jasno pokazują, że nie tylko chętnie zajmujemy się działalnością gospodarczą, ale również robimy to z sukcesem. Według „Raportu o stanie sektora MŚP 2019” przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu tylko w 2016 roku przedsiębiorstwa wytworzyły 1,366 bln zł wartości dodanej brutto. Łącznie odpowiadają również za 73,6% PKB, a niezwykle duży ciężar biorą na siebie mikroprzedsiębiorstwa (30,2% PKB). Co najważniejsze: równie aktywni jesteśmy w niemal każdym regionie kraju. Nie inaczej jest również w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego.

Firmy w województwie kujawsko-pomorskim

Województwo kujawsko-pomorskie zamieszkuje ponad 2 mln mieszkańców, co plasuje je na 10. pozycji wśród wszystkich województw. Jednocześnie to właśnie oni są jego największym kapitałem. Według danych ALEO.com zarejestrowano w nim aż 148 454 firm. Wyraźnie pod tym względem dominują dwa największe miasta: 23% przedsiębiorstw (33 873 podmiotów) zarejestrowano w Bydgoszczy, nieco mniej, bo 14% (20 782) mieści się natomiast w pobliskim Toruniu. W obu miastach dzielących się obowiązkami stolicy województwa liczba firm na tysiąc mieszkańców oscyluje w granicach 100 (odpowiednio: 96 dla Bydgoszczy i 103 dla Torunia). Warto przyjrzeć się również ich strukturze, która w najlepszym stopniu odzwierciedla szanse i możliwości gospodarcze regionu.

Najwięcej usług budowlanych

Najwięcej, bo aż 18 358 firm w województwie kujawsko-pomorskim, reprezentuje segment usług budowlano-remontowych, drugie miejsce, z liczbą 12 982 firm, zajmują natomiast przedsiębiorstwa specjalizujące się w dostarczaniu usług medycznych. Podium zamykają z kolei usługi finansowe i doradcze (10 201 działalności). Podobnie jak w innych regionach kraju, również w województwie kujawsko-pomorskim znaczny udział w rynku posiadają także firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną (7569) oraz transportem i spedycją drogową (6740 przedsiębiorstw). Nie brakuje jednak również wyspecjalizowanych przedsiębiorstw zajmujących się komponentami elektronicznymi (6) czy transportem i spedycją kolejową (3).

Dominują jednoosobowe działalności

W kujawsko-pomorskim, tak jak w całej gospodarce, widać wyraźną dominację jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest ich 125 375, co stanowi 83% wszystkich przedsiębiorstw. Na drugim miejscu znajdują się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (14 047 firm), stowarzyszenia rejestrowe (3578), natomiast zestawienie zamykają spółki komandytowe (1457 firm) i spółki jawne (1454 podmiotów). Zależność ta jest charakterystyczna również dla innych regionów kraju: przykładowo w sąsiednim województwie pomorskim 81% firm to indywidualne działalności (179 779 z 220 686 podmiotów). W Wielkopolsce to natomiast 80% (260 673 spośród 325 202 firm).

Branże odporne na kryzys

Kryzys związany z pandemią koronawirusa w znacznym stopniu wpłynął na obraz rodzimej gospodarki. Część firm była zmuszona do likwidacji lub zawieszenia działalności, wiele stanęło natomiast w obliczu konieczności redukcji etatów czy ograniczenia planów. Siłą rzeczy wpłynęło to również na kondycję przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego. Według przygotowanego raportu pomiędzy marcem a czerwcem ujemny bilans pomiędzy otwieranymi i zamykanymi przedsiębiorstwami w segmencie przewozów taksówkarskich wyniósł 43 firmy, podobnie było również w drogowym transporcie towarów (35). Dobrze radzi sobie natomiast branża budowlana: w tym czasie przybyło 96 firm zajmujących się pracami wykończeniowymi i remontami oraz 85 specjalizujących się we wznoszeniu budynków.

Trudne czasy dla gospodarki

Zależności widoczne w sytuacji firm z województwa kujawsko-pomorskiego w dobie kryzysu są charakterystyczne także dla reszty kraju. Według danych CEIDG w okresie od lutego do maja, a więc w pierwszych miesiącach pandemii i w trakcie praktycznego lockdownu, zawieszono lub zlikwidowano 108 514 firm. W skali kraju także branża taksówkarska przeżywała największe problemy: na ten trudny krok musiało zdecydować się 13,2% przedsiębiorców zajmujących się tego typu usługami (4922 firm), kolejne miejsce zajęły natomiast przedsiębiorstwa edukacji pozaszkolnej (4994 firm i 9% ogółu) oraz firmy turystyczne (2108 firm i 10,8%).

Kujawsko-pomorskie w obliczu kryzysu

Od stycznia do kwietnia w województwie kujawsko-pomorskim zamknięto lub zawieszono łącznie 7655 przedsiębiorstw. Pod tym względem najwięcej trudnych decyzji zapadło w styczniu: na ten miesiąc przypadło 2597 likwidacji lub zawieszeń. Łącznie w okresie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu zawieszono 3,3% firm. Ten współczynnik jest bardzo podobny w różnych częściach kraju – najniższym, wynoszącym 2,8%, może pochwalić się województwo wielkopolskie, niewiele więcej (2,9% przedsiębiorstw) uległo zawieszeniu w województwie świętokrzyskim, pomorskim i podlaskim. Najwięcej, 3,4% przedsiębiorstw, zostało zawieszonych w województwie lubuskim. Taki sam wynik jak województwo kujawsko-pomorskie osiągnął natomiast Dolny Śląsk, województwo lubelskie i zachodniopomorskie.


Podobne wpisy

Powiązane treści