Bydgoszcz
29C
Słonecznie
38% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 29 • L 29
27C
Pt
27C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
27C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaFocha wreszcie po wiedeńsku? Kolejny przetarg na przystanek
02.05.2019 | 13:15

Focha wreszcie po wiedeńsku? Kolejny przetarg na przystanek

Na zdjęciu: Pierwszy w Bydgoszczy przystanek wiedeński ma powstać na ulicy Marszałka Focha.

Fot. BB

Saga z budową przystanku wiedeńskiego trwa. Na razie zamiast jego realizacji doczekaliśmy się trylogii przetargowej – ZDMiKP ogłosił właśnie trzecie postępowanie w tej sprawie.

Zapowiadana od lat realizacja rozwiązania, ułatwiającego wsiadanie do tramwajów, wciąż napotyka na przeszkody. W marcu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej unieważnił drugi przetarg na budowę infrastruktury rowerowej i przystanku wiedeńskiego na ulicy Focha, ponieważ oferta firmy Strabag przekroczyła zakładany budżet o ponad 3 miliony złotych. Warto dodać, że do pierwszego przetargu nie zgłosił się żaden chętny wykonawca.

Jak zapowiadaliśmy w marcu, drogowcy planowali kolejny przetarg na prace w centrum miasta, lecz tym razem miał on obejmować jedynie budowę przystanku wiedeńskiego na ulicy Focha (bez elementów infrastruktury dla rowerzystów w obrębie placu Teatralnego). 2 maja ZDMiKP opublikowało ogłoszenie o nowym postępowaniu. Obszar przedmiotu zamówienia zakłada wykonanie przystanku wiedeńskiego o długości 40 metrów, a także inne prace drogowe takie jak:

  • rozbiórki fragmentu południowej jezdni ulicy Focha, istniejących chodników i krawężników w obrębie planowanej budowy przystanku wiedeńskiego
  • rozbiórkę istniejącej nawierzchni zatoki autobusowej, a następnie jej wyrównanie
  • budowę przystanku wiedeńskiego o nawierzchni ścieralnej oraz ramp najazdowych o nawierzchni z kostki kamiennej 15/17 cm oraz realizacje chodników z kostki betonowej typy starobruk

Wykonawca ma też przebudować urządzenia systemu ITS, kanalizację deszczową, przestawić wiatę przystankową i zadbać o realizacje nowej organizacji ruchu. Termin składania ofert określono na 20 maja. Warto dodać, że roboty związane z budową przystanku wiedeńskiego zostaną przeprowadzone w okresie od 1 lipca do 29 sierpnia.

Przystanek wiedeński to rozwiązanie, zrealizowane po raz pierwszy w Wiedniu (stąd jego nazwa) polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Umożliwia to łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i poprawia bezpieczeństwo pieszych. Należy też wspomnieć, że w tegorocznym budżecie miasta wyznaczono też środki na koncepcje stworzenia przystanków wiedeńskich na ulicy Gdańskiej (na odcinku od ulicy Jagiellońskiej do Kamiennej).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści