Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mobilna instalacja fotowoltaiczna. Politechnika Bydgoska testuje innowacyjne rozwiązanie

Dodano: 28.11.2023 | 12:43

Na zdjęciu: Nowatorskie rozwiązanie stworzyła firma Apply Engineering z Pomorza.

Fot. BB

Politechnika Bydgoska zaprezentowała innowacyjną, mobilną instalację fotowoltaiczną. Prototyp stworzony przez polską firmę będzie testowany w uczelnianym Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Minikowie. Jego zaletą jest możliwość uprawy roślin pod panelami.

Jak podkreśla prof. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ instalacja Agro-PV to element projektu realizowanego przez wydział przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. – To ważny projekt, ponieważ rolnictwo – tak jak i inne sektory gospodarki – potrzebuje coraz więcej energii. Obserwujemy, że fotowoltaika marginalizuje część gruntów, co stanowi dla nich zagrożenie pod kątem upraw – podkreśliła. Dlatego też w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Minikowie zastosowano prototypowe rozwiązanie – mobilną instalację fotowoltaiczną.

Nowatorskie rozwiązanie stworzyła firma Apply Engineering z Pomorza, która działa na rynku już od 17 lat. Nie wyklucza ono gruntów z uprawy. System jest mobilny i samojezdny: zakres to od 50 do 100 metrów. – Instalacja będzie służyć do zacienienia upraw rolnych, a zarazem produkować energię. Jest wyposażona w wiele czujników, które będą sprawdzać stan gleby. Dodatkowo za jej pomocą możemy podlewać i nawozić uprawy – wymienił prezes spółki Jakub Touściuk.


CZYTAJ TAKŻE: Bulwary nad Brdą. Odcinek wzdłuż Jagiellońskiej zostanie odnowiony


Technologia zastosowana przez Apply Engineering pozwala na regulacje kąta nachylenia paneli i zbadanie, która sekcja produkuje najwięcej prądu. – Instalacja przemieszcza się zgodnie z zegarem astronomicznym; kiedy słońce wstaje ona wyjeżdża na pole i chroni uprawy przed nadmiarem słońca, a jak kończy się dzień to zjeżdża do miejsca postoju. W ten sposób całkowicie zmienimy sposób pozyskiwania energii ze słońca – dodał Touściuk. Samo urządzenie pobiera zaledwie 400 watów. Ośmiokołowiec pozwala na bezpieczne przejazdy po nierównych polach.

Prof. Wenda-Piesik podkreśla, że testy systemu rozpoczną się wiosną – w obszarze jego działania będą prowadzone plantacje rożnych roślin ogrodniczych i rolniczych. – Sprawdzimy, jak on działa w praktyce. Maszyna będzie pracować cały czas w okresie wegetacji; będziemy mogli w ten sposób zaproponować nowy model rozwiązań dla rolnictwa – wyjaśniła dziekan.

Innowacyjna instalacja fotowoltaiczna to element trwającej już od dwóch lat modernizacji uczelnianego zakładu w Minikowie. – Jest to jeden z nowych elementów zaproponowanych do doświadczalnictwa. Mamy nadzieję, że dzięki naszym naukowcom przełoży się on później na użytkowanie w praktyce rolnej – podkreślił prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mika
Mika
5 miesięcy temu

Przepraszam, ale czy ta maszyna będzie latać ? Bo to przypomina początki lotnictwa i samolot braci Wright. Ale jest ok ????