Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania ponownie ćwiczy w Bydgoszczy

Dodano: 09.12.2017 | 10:05

Na zdjęciu: Francuzi na ćwiczeniach.

Fot. Nadesłane.

Około 500 żołnierzy, reprezentujących głównie francuski Korpus Szybkiego Reagowania, zgromadziło się w Centrum Szkolenia Sil Połączonych w Bydgoszczy, aby wziąć udział w ćwiczeniu o nazwie Citadel Bonus 17. Uczestnicy ćwiczą ramię w ramię na rzecz utrzymania wysokiego stopnia gotowości korpusu do wypełniania zadań w ramach połączonych sił zadaniowych NATO.

To już trzeci rok z rzędu, w którym francuski Korpus Szybkiego Reagowania ćwiczy w Bydgoszczy. Generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych, spotkał się z jego żołnierzami podczas ceremonii otwarcia ćwiczenia, która odbyła się 4 grudnia i podkreślił znaczenie lat dobrej współpracy. Zachęcił również uczestników do jak najlepszego wykorzystania oferowanego przez centrum wsparcia – zarówno w postaci doświadczonego zespołu, jak i nowoczesnej infrastruktury, w tym również nowego terenu szkoleniowego.

Tegoroczne ćwiczenie odbywa się pod bacznym okiem generała broni Thierry’ego Corbeta, dowódcy francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania, oraz jego zastępcy, generała dywizji Gerta-Joahannesa Hagemanna. Obaj przyjechali do Bydgoszczy, aby wziąć aktywny udział w wydarzeniu. Ćwiczenie jest dodatkowo wspierane przez żołnierzy reprezentujących Połączoną Grupę Zabezpieczenia Logistycznego, amerykańską 40. Dywizję Piechoty, francuską 4. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Dywizję Francuską oraz wiele innych jednostek. Dodatkowo, część ćwiczenia odbywa się w Mailly we Francji.

Chociaż pochodzimy z różnych krajów i reprezentujemy różne kultury, chociaż mamy różne doświadczenia i oczekiwania, musimy działać razem, jak jeden zespół, aby wypełnić naszą wspólną misję. Citadel Bonus stwarza okazję do dalszej pracy nad naszym wspólnym celem – powiedział generał Corbet podczas ceremonii otwarcia.

Głównym celem ćwiczenia Citadel Bonus 17 jest utrzymanie wysokiego stopnia gotowości francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania. W jego trakcie zbierane są także informacje, które będą użyte w scenariuszu kolejnego ćwiczenia korpusu – Citadel Guibert 18 – które odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Citadel Bonus 17 jest ostatnim ćwiczeniem w tegorocznym kalendarzu prac Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Jest jednocześnie kolejnym potwierdzeniem kluczowej pozycji JFTC w obszarze ćwiczeń dla struktury dowodzenia i struktury sił NATO.

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania został utworzony 1 lipca 2005 roku. Jest jednostką certyfikowaną przez NATO, zdolną do dowodzenia narodowym oraz wielonarodowym komponentem lądowym. Jego misją jest zapewnienie Francji dowództwa przygotowanego do szybkiego przemieszczenia i kierowania misją w ramach różnego rodzaju mandatów (francuskiego, NATO, Unii Europejskiej czy koalicyjnego). Korpus jest jednostką sojuszniczą. Służą w nim przedstawiciele 15 krajów.