Bydgoszcz
14C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 14 • L 14
16C
Sob
13C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGdzie kupić choinkę i jak o nią dbać?
19.12.2019 | 07:11

Gdzie kupić choinkę i jak o nią dbać?

Na zdjęciu: Choinka jest nieodłącznym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Fot. freeimages

Choinka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie ten czas bez przystrojonych, zielonych drzewek na najważniejszych placach miast, w ogrodach czy w mieszkaniach. Jaką jednak wybrać i jak o nią dbać?

Choinka jako bożonarodzeniowe drzewko pojawiła się w XVI wieku, ale prawdopodobnie już wcześniej była wystawiana w Wigilię. Tradycja narodziła się w Alzacji, gdzie ozdabiano ją przedmiotami z papieru i jabłkami. Początkowo wieszana była pod sufitem, czubkiem do dołu.

Polacy najchętniej wybierają świerki, potem jodły, a następnie inne gatunki – mówi Weronika Wróblewska z Nadleśnictwa Żołędowo, spytana o najpopularniejsze choinki w kraju. Najczęściej pochodzą one ze specjalnych plantacji. Niektóre pozyskuje się wprost z lasu w ramach zaplanowanych wcześniej zabiegów pielęgnacyjnych. Można kupić ciętą (bez korzeni) lub w doniczce (z korzeniami).

O przewadze naturalnej choinki nad sztuczną nie trzeba się długa rozpisywać. Drzewko z lasu rośnie pochłaniając dwutlenek węgla, służy zwierzętom, a gdy ulega rozkładowi, nie zanieczyszcza środowiska. W dodatku, jego naturalne olejki eteryczne podkreślają świąteczną atmosferę. Tymczasem sztuczna choinka nie podlega recyklingowi i rozkłada się aż 500 lat.

Nikt nie lubi, gdy ze znajdującej się w pokoju choinki spadają igły. Aby tego uniknąć, najlepiej postawić drzewko w pobliżu okna, gdzie temperatura jest niższa. Wystrzegać należy się miejsca przy kaloryferze. Nawet ściętą choinkę warto podlewać, co pomoże przedłużyć jej świeżość.

Leśnicy przestrzegają przed kupowaniem choinek z niepewnego źródła. Lepiej zaopatrzyć się u nich lub u sprzedawców, którzy mogą okazać dokument potwierdzający legalne pozyskanie drzewka.

Po świętach choinkę można wyrzucić na kompost, spalić w ognisku lub oddać do specjalnego punktu zbioru, gdzie zostanie rozdrobniona, a następnie wykorzystana w ogrodach lub będzie skierowana do elektrociepłowni, gdzie zostanie spalona.

Jeśli jest świeża, można ją także przesadzić. W takim przypadku nie należy jej trzymać w domu dłużej niż 7 dni, a także nie używać brokatu ani sztucznego śniegu. Przed wystawieniem na mróz, powinno się ją wstawić na kilka dni na przykład do garażu, żeby drzewko przyzwyczaiło się do chłodu. Doniczkę trzeba osłonić słomą lub włókniną, a przy temperaturze powyżej zera podlewać. Przesadzić można na wiosnę.

Sprzedaż choinek w siedzibie Nadleśnictwa Żołędowo rozpoczęła się 9 grudnia. Odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-14:30, a także w sobotę, 21 grudnia w godz. 9:00-13:00.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści