Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gdzie ma powstać oczyszczalnia ścieków w gminie Osielsko? Wójt wskazuje potencjalne lokalizacje

Dodano: 01.03.2023 | 11:24

Na zdjęciu: Gmina Osielsko planuje budowę własnej oczyszczalni ścieków.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od dłuższego czasu mówi się o ewentualnej budowie oczyszczalni ścieków na terenie gminy Osielsko. Część mieszkańców obawia się uciążliwości związanych z budową tego typu obiektu.

Przypomnijmy, że od kilku lat trwa spór pomiędzy Gminą Osielską a MWiK w Bydgoszczy w sprawie ścieków. Samorząd z Osielska otrzymywał od Miejskich Wodociągów i Kanalizacji faktury za dostarczanie złej jakości ścieków do oczyszczalni w Fordonie. Wójt Osielska odpierał te zarzuty i nie płacił nałożonych kar. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski tłumaczył, że faktury są wystawiane przez MWiK za zwiększony poziom fosforu oraz niebezpiecznego dla zdrowia i życia siarkowodoru.

Lista zarzutów zarówno z jednej, jak i drugiej strony była długa. Jak się okazuje to nie jedyne problemy ze ściekami w gminie Osielsko. Niekiedy zdarzają się problemy z tym, że jest ich za dużo i dekle od studzienek unoszą się do góry. Pod koniec ubiegłego roku Wojciech Sypniewski przekazał, że zakończyła się po długich bojach, trwająca prawie trzy lata sprawa związana z obciążaniem Osielska karami za jakość ścieków. – Pozew MWiK-u został w całości odrzucony – przekazał włodarz. – Spodziewam się, że być może będzie odwołanie do innej instancji, ale to znowu grozi nam, że dwa lata będziemy czekali na kolejny wyrok, jeżeli oczywiście takie wystąpienie MWiK-u będzie – dodał.

Interwencja radnego Kamińskiego

Wszystkie zawirowania związane z odprowadzaniem ścieków sprawiły, że gmina od kilku lat poważnie myśli o budowie własnej oczyszczalni. W grę wchodziło kilka lokalizacji. Między innymi na terenie Niw. Sprzeciwiał się temu radny Paweł Kamiński. –  Jestem całkowicie przeciwny budowie oczyszczalni i będę bronił gminę przed tą decyzją – napisał w interpelacji do wójta. Jak uzasadniał, inwestycja stanowi ogromne zagrożenie ekologiczne dla mieszkańców. Ostatecznie pomysł utworzenia w tym miejscu oczyszczalni nie został zrealizowany.

W sprawę zaangażowała się posłanka

Kolejną lokalizacją miało być Żołędowo. Tutaj również część mieszkańców wyraziła swoje obawy. W sprawę zaangażowała się w sierpniu 2021 roku posłanka Magdalena Łośko. – Wójt zapewnił, że na chwilę obecną władze gminy nie prowadzą żadnych prac przygotowawczych związanych z budową oczyszczalni i priorytetem dla gminy jest porozumienie z Bydgoszczą – przekazała w sierpniu 2021 roku Magdalena Łośko.

Budowa ulicy Polnej w Żołędowie

Niedawno w Żołędowie ruszyła duża inwestycja polegająca na budowie ulicy Polnej. Zakres robót jest bardzo duży. Na odcinku 1,5 km pojawi się nowa nawierzchnia (od strony ul. Jastrzębiej), ciąg pieszo-rowerowy, chodnik, zjazdy i dojścia do posesji, nowe pobocza, przepusty, odwodnienia i oświetlenie (ustawionych zostanie aż 35 latarni). Konieczna będzie też przebudowa sieci energetycznej oraz budowa kanału technologicznego. Wybudowana zostanie też sieć wodociągowa (od miejsca włączenia w istniejącą sieć do ul. Klonowej) i kanalizacyjna.

Część mieszkańców twierdzi, że droga jest robiona, bo wójt chce tam wybudować oczyszczalnię. W rozmowie z nami gospodarz gminy Osielsko przekazał, że łączenie budowy ul. Polnej z ewentualną budową oczyszczalni ścieków to bzdury. Budowa drogi była zaplanowana dużo wcześniej i pozyskano na ten cel środki finansowe. – Pomijam już fakt związany z uciążliwością tego typu inwestycji – powiedział Wojciech Sypniewski.

Wójt wskazuje potencjalne lokalizacje

Na jakim etapie jest zatem planowana inwestycja związana z budową oczyszczalni ścieków i gdzie obiekt miałby powstać? Postanowiliśmy zapytać o to władze Osielska. – Inwestycja jest planowana – przyznaje Wojciech Sypniewski.

– Oczyszczalnię ścieków planuje się zlokalizować na terenie działki nr 632/2 albo działek nr od 313/9 do 313/19 w miejscowości Żołędowo. Nadmieniam, iż nie są znane koszty związane z przedmiotową budową, a ich określenie będzie możliwe dopiero po opracowaniu Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który planuje się zlecić w I kwartale br. Jednocześnie informuje, że nie jest znany termin realizacji powyższego przedsięwzięcia – dodaje gospodarz gminy Osielsko.

Gmina kupiła działki

Z danych dostępnych na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Osielsko wynika, że 6 września 2022 roku podjęta została uchwała w sprawie wyrażenia zgody na nabycie gruntów położonych w Żołędowie z przeznaczeniem pod infrastrukturę techniczną oraz na inne cele publiczne. Konkretnie mowa o działkach, które wskazuje wójt, czyli od  313/9 do 313/19.

– Z uwagi na fakt, że przedmiotowe nieruchomości służyć mają celom publicznym, podjęto decyzję o wykupie niniejszego terenu. Wszelkie koszty związane z niniejszą transakcją w całości poniesie gmina – czytamy w uzasadnieniu uchwały.