Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGdzie mogę wytoczyć sprawę bankowi? [RADCA w PIĄTEK]
06.03.2020 | 07:05

Gdzie mogę wytoczyć sprawę bankowi? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Większość spraw przeciwko bankom toczy przed sądami w miastach, gdzie banki mają swoją siedzibę.

Fot. freeimages

Dotychczas obowiązujące przepisy kodeksu postępowania cywilnego wskazywały, że powództwo należy wytoczyć według siedziby przedsiębiorstwa. Jeśli jednak sprawa dotyczyła działalności oddziału, można było wytoczyć sprawę według siedziby tego właśnie oddziału.

Możliwe też było powołanie się na art. 34 KPC w związku z art. 454 KC ze względu na miejsce płatności. „Pojęcie miejsca wykonania umowy, przy dochodzeniu roszczeń o spełnienie świadczenia pieniężnego, należy zasadniczo rozumieć jako miejsce zamieszkania lub siedziby wierzyciela.” (tak: III CO 18/07 postanowienie SN – Izba Cywilna z dnia 07-12-2007). Jednak częstokroć okazywało się to nieskuteczne.

W ten sposób większość spraw przeciwko bankom toczyła się i toczy przed sądami w miastach, gdzie banki mają swoją siedzibę. Przy czym należy zaznaczyć, że kredytu ze strony banku nie zawierały oddziały, a jedynie pracownicy banku.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w listopadzie 2019 r. przynosiła nowy przepis, który dotyczy m.in. spraw frankowych.

Otóż zgodnie z art. 37[2] § 1 KPC, powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania
czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.

Oznacza to, że kredytobiorca może wytoczyć sprawę przed sądem właściwym dla siebie. Dotyczy to wszystkich spraw bankowych, ale uwagę należy zwrócić głównie na sprawy:

  • frankowe,
  • ubezpieczeń niskiego wkładu własnego
  • proporcjonalnego zwrotu części niewykorzystanego kredytuWyszczególniam te trzy rodzaje spraw, gdyż to one głównie toczą się przeciwko bankom w polskich sądach.

Problem, jaki zauważyłem dotyczy jednak tego, że klienci wcale nie chcą pozywać banków np. w Bydgoszczy. Ich wybór zawsze kieruje się na miasto, w którym bank ma swoją siedzibę. Uzasadniają to tym, że ścieżka tam się powoli przeciera i sądom tym znana jest już problematyka spraw bankowych.

Ja uważam, że nie ma się czego obawiać, a należy sobie ułatwić sprawę logistycznie i powództwo złożyć w miejscu swojego zamieszkania.

Podstawa prawna: art. 454 kodeksu cywilnego oraz 34 i 37[2] kodeksu postępowania cywilnego


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści