Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 12 • L 12
13C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaGdzie powstanie port multimodalny? Projekt Emma pomoże w ustaleniu najlepszego miejsca
barka 2104 (4)
22.04.2017 | 14:47

Gdzie powstanie port multimodalny? Projekt Emma pomoże w ustaleniu najlepszego miejsca

Jednym z typowanych miejsc jest Bydgoszcz.

Na zdjęciu: W piątek w Brdyujściu odbyło się przeładowanie dwóch kontenerów.

Fot. FLASH BYDGOSZCZ

W piątkowe popołudnie do Bydgoszczy przypłynęła 50 metrowa barka z kontenerami, która wyruszyła w środę z Gdańska. Promocyjno-badawczy rejs kontenerowy realizowany jest w ramach programu EMMA. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko pokazanie możliwości żeglugi śródlądowej, ale również wybranie miejsca, w którym miałby powstać port multimodalny.

W naszym regionie taki port, w którym towary byłyby przeładowywane do pojazdów kołowych, mógłby powstać w Bydgoszczy lub Solcu Kujawskim. Szansę miasta nad Brdą zwiększa bliskość lotniska. Jednak przy wydawaniu decyzji o lokalizacji portu pod uwagę brane będą również inne aspekty. Przede wszystkim istotne mają być ekspertyzy środowiskowe.

Czytaj więcej o utworzeniu portu multimodalnego w Bydgoszczy [KLIK]

Studium lokalizacyjne dla portu multimodalnego na Wiśle ma zostać przygotowane w ramach międzynarodowego projektu EMMA. Zadaniem projektu jest pokazanie możliwości żeglugi śródlądowej i dowiedzenie konkurencyjnej pozycji śródlądowego transportu wodnego. Jednym z działań udowadniających to, jest wspomniany już rejs kontenerowy. – Chcemy pokazać, że możliwy jest transport przeładunkowy towarów z Gdańska do Warszawy drogą wodną – podkreśla Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Osoby zaangażowane w rozwój Bydgoszczy, jak i całego województwa, wierzą, że w przyszłych latach uda się przywrócić żeglowność na Wiśle. Optymizm studzi jednak brak konkretnych dat w harmonogramie utworzenia portu multimodalnego. Przedstawiciel ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Przemysław Daca, zapewnia, że żegluga śródlądowa stała się priorytetem i krok po kroku realizowane są kolejne zadania mające doprowadzić do zmian. Aktualnie trwają prace m.in. nad strategią rozwoju transportu.

Prezydent Bydgoszczy uważa, że utworzenie portu zależy od możliwości uzyskania niezbędnych środków na ten cel. – Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, środki się znajdą – zapewnia Daca. Pieniądze miałyby pochodzić np. z partnerstwa publiczno-prawnego, od inwestorów, z kapitałów zagranicznych oraz funduszy unijnych. Niewykluczone jest powstanie specjalnego funduszu śródlądowych dróg wodnych wzorowanego na funduszu kolejowym.

Dyskusje na temat utworzenia portu multimodalnego i rozwoju żeglugi śródlądowej zapewne potrwają jeszcze przez dłuższy czas. Jednak w tym momencie rozmowy dotyczą przede wszystkim nie tego, czy wprowadzić zmiany, lecz jak je wykonać.


Powiązane treści