Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGenerałowie zadowoleni z przebiegu ćwiczenia Trident Joust 2016
21.04.2016 | 14:34

Generałowie zadowoleni z przebiegu ćwiczenia Trident Joust 2016

Jutro kończą się ćwiczenia Triden Joust 2016. Wstępne podsumowanie odbyło się dziś w obecności dziennikarzy.

Na zdjęciu: Dowódca Kwatery Głównej Sił Połączonych z Brunssum generał Salvatore Farina, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód ze Szczecina generał Manfred Hofmann oraz dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych z Bydgoszczy gen. brygady Wojciech Grabowski.

Fot. Stanisław Gazda

600 uczestników z 24 krajów bierze udział w kończącym się jutro ćwiczeniu przygotowawczym Trident Joust 2016, tworzącym kontekst dla trzech kolejnych ćwiczeń: Brilliant Jump, Brilliant Capability oraz największego w tym roku ćwiczenia w Polsce – Anaconda.

Organizacja tego ćwiczenia w Bydgoszczy i w Szczecinie umożliwia dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przećwiczenie systemu dowodzenia nad komponentami Sił Odpowiedzi NATO i Połączonych Sił Zadaniowych o Wysokiej Gotowości. Trident Just 2016 ma wzmocnić zdolności adaptacyjne Sojuszu do stale i dynamicznie zmieniających się zagrożeń. Ma też potwierdzić utrzymanie wysokiego poziomu sprawności NFR i zdolność Sojuszu do planowania i prowadzenia operacji bojowych i stabilizacyjnych.

Dowódca Kwatery Głównej Sił Połączonych z Brunssum generał Salvatore Farina, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód ze Szczecina generał Manfred Hofmann oraz dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych z Bydgoszczy gen. brygady Wojciech Grabowski, którzy ćwiczyli bądź przyglądali się ćwiczeniu, sprawdzając pracę wszystkich elementów systemów przewidzianych w czasie wykonywania operacji – spotkali się dziś z dziennikarzami. Potwierdzili, że wszystkie systemy, jakie zostały założone  w scenariuszach funkcjonują bardzo dobrze, a było to zadanie bardzo skomplikowane i jak dotąd rzadko ćwiczone w JFTC. Egzamin zdany został na piątkę.
-Ćwiczenie dowiodło, że współpraca przebiegała na właściwym poziomie, elementy porozumiewają się we właściwy sposób i wszystko przebiega bez zakłóceń. Jestem bardzo zadowolony, że te podlegające mi cztery elementy NFIU, które znajdują się na obszarze północno-wschodniej Europy są w należytym stopniu gotowości i że Korpus ze Szczecina w którego skład wchodzi 21 państw pokazał, że jest w stanie doskonale współpracować ze wszystkimi elementami z którymi współpracować musi – powiedział gen. Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ze Szczecina.


Powiązane treści