Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H -1 • L -2
-2C
Sob
-13C
Nd
-12C
Pon
0C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleGigantyczne oszustwa w Bydgoszczy. Mieszkańcy oszukani na blisko 400 tysięcy złotych
policjant bydgoszcz
23.01.2020 | 16:26

Gigantyczne oszustwa w Bydgoszczy. Mieszkańcy oszukani na blisko 400 tysięcy złotych

Policjanci tylko w pierwszym miesiącu 2020 roku otrzymali co najmniej kilkanaście zgłoszeń o oszustach wyłudzających pieniądze metodą na "policjanta" lub na "członka rodziny".

Na zdjęciu: Policjanci przypominają, że nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się do ludzi z prośbą o przekazywanie jakichkolwiek kwot pieniędzy.

Fot. Stanisław Gazda / zdjęcie ilustracyjne

Seria wyłudzeń pieniędzy w Bydgoszczy. Kilku mieszkańców miasta straciło blisko 400 tysięcy złotych. – Policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy – mówią funkcjonariusze.

Tylko w ciągu ostatnich dni policjanci z Bydgoszczy otrzymali co najmniej kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustów, którzy wyłudzali pieniądze metodami na policjanta i na członka rodziny. – Niestety, w tym drugim przypadku na początku stycznia dała się oszukać jedna z bydgoszczanek – informuje kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i relacjonuje, jak przebiegało to zdarzenia. – Do pokrzywdzonej zadzwoniła kobieta, podając się za jej córkę i poprosiła o przekazanie pieniędzy. Legenda była standardowa – dotyczyła spowodowania wypadku przez rzekomą córkę i pomocy w formie przekazania pieniędzy – mówi. Sprawczyni równolegle wypytała kobietę o to, ile środków finansowych aktualnie posiada. Pokrzywdzona przygotowała około 100 tysięcy złotych, a wówczas pod jej adres przyjechał kurier, który zabrał gotówkę. Kobieta dopiero po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Pracujący nad sprawą kryminalni ze Szwederowa zatrzymali w związku z oszustwem 50-letniego mężczyznę. – Usłyszał zarzut oszustwa – dodaje kom. Słomski, ale nie ukrywa, że pieniędzy nie udało się odzyskać. Sprawa cały czas jest w toku, jak się dowiadujemy, śledczy ustalają teraz personalia osoby dzwoniącej.

Zobacz również:

Klienci firmy pożyczkowej stracili blisko 2,5 miliona złotych. Oszustwo w regionie

Wyłudzenia metodą na członka rodziny nie są jedyną, jaką stosują oszuści. Inną stosowaną jest ta „na policjanta”. – Już od dłuższego czasu przestępcy do oszustw wykorzystują legendę mówiącą o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym – tłumaczy mechanizm działania sprawców Przemysław Słomski. – Chodzi o sytuacje, kiedy to do ofiary dzwoni osoba podająca się za policjanta (czasami policjant CBŚP) i wtajemnicza rozmówcę, że prowadzona jest akcja przeciwko osobom kradnącym pieniądze z kont bankowych lub ma nastąpić napad na bank – dodaje. Fałszywy policjant informuje swoją potencjalną ofiarę, że pieniądze która ona posiada w banku, są zagrożone.

Czasami oszust, aby uwiarygodnić się poprosi ofiarę, żeby zadzwoniła na konkretnie podany numer, gdzie pod podanym telefonem odzywa się wspólnik oszusta i potwierdza, że są to działania policji

– opisuje przedstawiciel bydgoskiej policji. Jak podkreśla, są też sytuacje, że oszuści każą zadzwonić pod numer 112 nie rozłączając się. – Wówczas oszust przekazuje kompanowi słuchawkę i potwierdza podane nazwisko oraz numer służbowy rzekomego policjanta – dodaje Słomski. Policjanci przyznają, że od początku roku trzech mieszkańców Bydgoszczy, którzy uwierzyli w historię oszustów o zagrożonym koncie bankowym straciło oszczędności o łącznej kwocie blisko 300 tys. zł. To nie koniec. – W jednym przypadku pokrzywdzona zaciągnęła nawet kredyt, aby przekazać pieniądze oszustom – słyszymy.

Funkcjonariusze przypominają, że nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. – Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami – mówi Przemysław Słomski. Policjanci apelują również do osób młodych o to, aby informowali rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. – Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – kończy przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści