Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 5 • L 2
11C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGimnazjaliści wykładają gimnazjalistom
01.02.2016 | 19:21

Gimnazjaliści wykładają gimnazjalistom

Przez dwa dni gimnazjaliści z Gimnazjum Nr 50 wcielać się będą w role wykładowców i słuchaczy. Przed nimi Festiwal Projektów Gimnazjalnych.

Na zdjęciu: Wypowiadać się przed tak licznym audytorium, to trudna sztuka, ale kiedyś trzeba się tego nauczyć.

Fot. ZSnr6

W dniach 4-5 lutego br. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr VI odbędzie się Festiwal Projektów Gimnazjalnych, w którym wezmą udział wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 50. W tych dniach gimnazjaliści nie mają zajęć lekcyjnych. Z punktu widzenia uczniowskiego – dwa dni laby! Nic bardziej błędnego!

Każdy uczeń gimnazjum w trakcie trzyletniej nauki w szkole musi opracować swój własny projekt i zaprezentować go publicznie. Organizowany rokrocznie Festiwal Projektów Gimnazjalnych jest właśnie najlepszą okazją ku temu. Ze względu na liczbę uczniów i ramy czasowe, każdego roku zaangażowanych w przygotowanie wykładów jest około jedna trzecia uczniów gimnazjum – pozostali spełniają rolę słuchaczy.

Festiwal Projektów Gimnazjalnych jest podsumowaniem pracy uczniów. Ich wystąpienia oceniać będzie specjalna komisja, a te najlepsze mają szansę na otrzymanie nagrody.

Tematyka projektów proponowana jest najczęściej przez uczniów i po konsultacji z nauczycielem prowadzącym jest realizowana przez kilkuosobowe zespoły gimnazjalistów. To trwa, w zależności od złożoności opracowywanego zagadnienia miesiąc, a niekiedy kilka miesięcy, zwłaszcza gdy praca poprzedzona jest szeregiem doświadczeń, badań ankietowych, zbieraniem danych w różnych instytucjach itp.

Tematy, nad którymi w tym roku pochylili się gimnazjaliści z Gimnazjum nr 50 w Bydgoszczy są bardzo różnorodne. Dotyczą: historii piłki nożnej, ataków terrorystycznych XXI wieku i sposobów przeciwdziałania terroryzmowi, różnorodności gwar i slangów we współczesnej Polsce, taktyki wojennej w czasach Władysława Jagiełły, magii chemii, hiszpańskiej inkwizycja-przyczyn, metody i skutków działalności. Próbować będą udzielić odpowiedzi na pytania: kiedy balon z ogrzanym powietrzem poleci w górę?, jaki jest wpływ pracy zawodowej na życie człowieka?, czy narkotyki są zagrożeniem i co z tego wynika? Gimnazjaliści w swoich wykładach poruszą sprawy oryginalności i pomysłowość jako źródła piękna w architekturze, tego co się czai w dziczy, czyli o zwierzętach egzotycznych. Udowadniać będą, że CZASem warto rozmawiać o CZASie, czym jest pamięć i iluzja. Podejmą też tematy związane z migracją i jej konsekwencjami dla Polski i Unii Europejskie. Powiedzą o planetoidach, paleniu czarownic, czyli masowych rzeziach niewinnych. Ruszą w poszukiwaniu egzoplanet, znaczenia komiksu w czasach PRL-u, wpływu twórczości Tolkiena na współczesną kulturę. Odkryją sekrety imion, czyli co wiemy o pochodzeniu naszych imion, że nowotwór-niebezpieczeństwo XXI wieku oraz przybliżą proces powstawania gry komputerowej.

Festiwal Projektów Gimnazjalnych – taka formuła ma charakter edukacyjny i dydaktyczny. Jest to praktyczne przygotowanie uczniów do studiów, do umiejętności samodzielnego działania, prezentacji przed szerokim gremium, to doświadczenie nie do przecenienia, a i wiedza, którą niesie za sobą ten maraton wykładów, podana w takiej właśnie formie, zdaje się pozostawać w uczniowskich głowach na długo – mówi Adrian Sajna – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr VI w Bydgoszczy.


Podobne wpisy

Powiązane treści