Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Ginące miejsca. Zapomniane historie” to pozycja dla miłośnika bydgoskiej historii

Dodano: 13.07.2024 | 11:54

Na zdjęciu: "Ginące miejsca. Zapomniane historie" to kolejna publikacja Michała Jankowskiego.

Fot. Wydawnictwo Pejzaż

Nakładem Wydawnictwa Pejzaż ukazała się kolejna wyjątkowa książka. „Ginące miejsca. Zapomniane historie” to dzieło Michała Jankowskiego, autora „Małej kolejki”. W albumie odnajdziemy dzieje zrujnowanych zabytków Bydgoszczy i regionu, które niegdyś tętniły życiem.

Michał Jankowski jest znany bydgoskim i koronowskim czytelnikom z napisania „Małej kolejki” – publikacji poświęconej kolejce wąskotorowej łączącej stolice województwa z miastem znanym z bitwy z 1410 roku, w której tak jak pod Grunwaldem Polacy pokonali zakon krzyżacki. Autor zadebiutował jednak pozycją „Ginące miejsca kujawsko-pomorskie”, w której opisywał opuszczone i zaniedbane budynki stanowiące dziedzictwo Kujaw i Pomorza. Nowa książka Jankowskiego „Ginące miejsca. Zapomniane historie” to rozszerzenie tematyki opisywanej w jego debiucie.

To album – przewodnik, który przed Czytelnikiem odkrywa niedostępne na co dzień zrujnowane zabytki. Wśród opisywanych obiektów są: pałace, zamki, kościoły, dwory, fortyfikacje, obiekty przemysłowe, młyny i wiele innych. Wszystkie łączy to, że są ginącym śladem przeszłości, zapomnianym i przeważnie w ogóle nie znanym, za to w każdym z osobna drzemią niesamowite historie, które warto poznać i które na pewno zaskoczą każdego – opisuje Wydawnictwo Pejzaż, którego nakładem ukazuje się ta pozycja.


Czytaj także: Album Anny Perlik-Piątkowskiej o bydgoskim Śródmieściu powraca do księgarń


„Ginące miejsca. Zapomniane historie” obfituje w niepowtarzalne fotografie z miejsc, do których dostęp jest bardzo ograniczony i przeważnie obarczony sporym niebezpieczeństwem. – Każdy obiekt został starannie opisany. Nie brakuje też zdjęć archiwalnych oraz dokumentów. Jest również mapka, dzięki której łatwiej uzmysłowić sobie, jak często takie miejsca mijamy w naszych codziennych wędrówkach – wyjaśnia bydgoskie wydawnictwo.

Jednym z bydgoskich akcentów, który znalazł się na kartach publikacji Jankowskiego jest opuszczona od lat willa w Brdyujściu. Wzniesiono ją pod koniec lat 20. XX wieku dla Stanisława Zakaszewskiego – bydgoskiego optyka, który przy ulicy Gdańskiej prowadził jedyną w II Rzeczypospolitej hurtownię optyczną. Sprzedawano w niej również odbiorniki czy zegarki. Zakaszewski był jednym z członków komitetu budowy pierwszego polskiego pomnika w Bydgoszczy – Henryka Sienkiewicza – który w 1927 roku stanął w parku Kochanowskiego. Obiekt przy Witebskiej od blisko dwóch dekad jest opuszczony i niszczeje – mimo ofert sprzedaży, nikt dotąd nie zakupił charakterystycznego budynku.

Michał Jankowski urodził się w 1984 roku w Rawiczu, ale większość życia spędził w Bydgoszczy. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. To autor kilku publikacji, w tym również dla dzieci, w których porusza tematykę zrujnowanych zabytków, zapomnianych postaci oraz historii kolei. Na co dzień pracuje w jednej z bydgoskich księgarni. – Fascynuje go odkrywanie śladów przeszłości ukrytych we współczesnym świecie. Od lat jeździ po całym regionie, i nie tylko, by fotografować miejsca niesłusznie skazane na zapomnienie. Dokumentuje smutną agonię obiektów, które niegdyś tętniły życiem i zachwycały przeszłe pokolenia. Poprzez ich uwiecznienie i opisanie próbuje zachować je na dłużej w ludzkiej świadomości – opisuje Pejzaż.

Album „Ginące miejsca. Zapomniane historie” wydano w oprawie twardej uszlachetnionej. Format A4, 240 stron. Książkę można kupić za pośrednictwem strony internetowej projektpejzaz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments