Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Glinianki w Fordonie staną się użytkiem ekologicznym. Radni przyjęli uchwałę

Dodano: 13.09.2017 | 15:33

Budząca wiele wątpliwości decyzja została podjęta.

Na zdjęciu: Nad stawami wakacyjne dni spędza wielu mieszkańców Fordonu.

Fot. SG

W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o propozycji prezydenta miasta dotyczącej ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Stawy akademickie” przy ul. Rejewskiego w Bydgoszczy. Budzący wiele wątpliwości pomysł był jednym z tematów środowej, specjalnie zwołanej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. 

Pomysł zainicjowany przez Rafała Bruskiego zakłada, że stawy znajdujące się na terenie dawnej kopalni funkcjonującej niegdyś na przestrzeni pomiędzy ulicami: Akademicką, Rejewskiego i Fordońską będą traktowane jako użytki ekologiczne. Powodem zmiany podejścia do tego miejsca jest odkrycie, że te zbiorniki wodne wraz z otaczająca je roślinnością stanowią ostoję i miejsce rozmnażania lub sezonowego przebywania wielu gatunków ptaków i płazów.

Ustanowienie użytku ekologicznego zapewne nie wzbudziłoby kontrowersji, gdyby nie fakt, że na tym terenie planowana jest budowa parku Akademickiego. Przygotowana w 2015 roku koncepcja zakłada, że mają tam powstać ścieżki piesze i rowerowe, pomosty, kładki, promenady, plaża, wieża widokowa z iluminacją, kynopark i budki lęgowe dla ptaków. Mieszkańcy Fordonu chcieliby, aby powstało tam legalnie funkcjonujące kąpielisko  CZYTAJ WIĘCEJ 

Podczas środowej sesji radni ostatecznie przegłosowali uchwałę dotyczącą utworzenia wspomnianego użytku ekologicznego. Za jej poparciem głosowało 18 radnych, 9 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja, podczas której wyjaśniono, że użytek ekologiczny będzie można znieść przy realizacji inwestycji celu publicznego, jaką niewątpliwie jest budowa parku Akademickiego. – Po co więc go ustanawiać? – pytało wielu radnych. – To działanie jest w związku z tym, czego dowiedziałem się o linii środowiskowej. Musiałem zareagować na otrzymany materiał– odpowiadał Rafał Bruski, który jako prezydent sprawuje piecze nad ochroną środowiska w mieście.

Prezydent podkreślał, że ustanowienie użytku ekologicznego w tym miejscu nie ograniczy planów inwestycyjnych. Władze miasta zakładają, że przy stawach powstanie część wypoczynkowa parku, ekologiczna, a bliżej kampusu UTP stworzona zostanie część sportowa. Co więcej, prezydent podkreślał, że przygotowana wcześniej analiza środowiskowa prowokująca do ustanowienia użytku i tak musiałaby zostać przygotowana przed realizacją jakiejkolwiek inwestycji. – Ten raport powstał po to, by sprawdzić, co możemy tam zrobić pod względem przyrodniczym – mówił Bruski.

Większość mieszkańców Fordonu już od 13 lat ubiega się o to, by powstało tam kąpielisko. Jednak po ustanowienia użytku ekologicznego ta opcja wydaje się niemożliwa. – Można by stworzyć tam teren do nurkowania podwodnego – zaproponował radny Kazimierz Drozd, który powołał się na wyniki badań podwodnych przeprowadzonych przez Społeczny Komitet Rozwoju Fordonu. Przygotowany raport potwierdził występowanie tam rzadkich okazów roślin.

Wątpliwości co do ich ochrony ma radny Jan Szopiński, który przypomniał, że w momencie funkcjonowania kopalni nikt nie przejmował się losem rosnących tam roślin i żyjących zwierząt. Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyraził największy sprzeciw co do pomysłu ustanowienia użytku ekologicznego. Głównym jego argumentem był brak skonsultowania tej propozycji z mieszkańcami miasta oraz ich potrzebami. – Nie wierzę, że przygotowanie użytku ekologicznego nie będzie przeszkadzało mieszkańcom – mówił Szopiński, który dopytywał się prezydenta, dlaczego od czerwca nikt nie wyjaśniał mieszkańcom o co chodzi. – Nastąpiła dezinformacja. Do mnie, jako radnego nie z Fordonu, docierały informacje od mieszkańców – poparł go radny Paweł Bokiej.

Do kwestii konsultacji z mieszkańcami odniosła się zastępczyni prezydenta Anna Mackiewicz, która mówiła, że wyjaśniła założenia powstania użytku ekologicznego podczas rozmowy z Janem Kwiatoniem, przewodniczącym Rady Osiedla Nowy Fordon. Jednak mężczyzna stwierdził, że nie było dyskusji na ten temat z członkami rady osiedla. Niewiele wiedzą o niej również inni mieszkańcy Fordonu. Szczegóły dotyczące użytków ekologicznych będą mogli poznać podczas spotkania zaplanowanego na 26 września na godz. 18:00 w kinie Jeremi, mieszczącym się w budynku XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Prezydent zapowiedział, że na pewno nie zabraknie na nim również przedstawiciela ratusza.