[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Bydgoski Budżet Obywatelski 2022. Zobacz i zagłosuj na najciekawsze projekty!

Dodano: 19.11.2022 | 09:12

Na zdjęciu: Dzięki BBO na Miedzyniu powstał pumptrack - tor dla rowerów.

Fot. Jakub Soboczyński/zdj. ilustracyjne

Trwa głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 grudnia mieszkańcy mogą wybrać inwestycje i zadania dla swoich osiedli. Do wyboru jest aż 447 pomysłów – jakie są te najciekawsze i najbardziej promowane?

257 projektów osiedlowych, 87 mikroprojektów osiedlowych, 20 projektów ponadosiedlowych i 83 projekty społeczne – tyle zadań mają do wyboru bydgoszczanie w trwającym głosowaniu. Każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie na projekty w każdej kategorii (projektów osiedlowych, mikroprojektów, ponadosiedlowych i społecznych). Głosowanie odbywa się elektronicznie na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo – uruchomione zostaną też punkty stacjonarne w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (Gdańska 5) i w Młynach Rothera (Mennica 10) oraz infolinia (52 515 35 55, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00).

Bydgoski Budżet Obywatelski 2022 – najciekawsze projekty

O głosy bydgoszczan rywalizuje wiele projektów. Niektóre z nich to jednak wyręczanie urzędu miasta z zadań własnych czy też próby realizacji sygnalizowanych od lat problemów np. związanych z infrastrukturą. W tegorocznym BBO mamy jednak do wyboru wiele zadań, które mogą być wartością dodaną do przestrzeni miasta. Jednym z nich jest projekt osiedlowy nr 701 „Zieleń na Dworcowej” dla Bocianowa, Śródmieścia i Starego Miasta. Pomysł zgłoszony przez Bydgoski Ruch Miejski, a polega on odbetonowaniu chodnika na odcinku od dworca głównego do Królowej Jadwigi (po stronie zachodniej) i stworzenia pasa zieleni oddzielającego chodnik od jezdni. – Na pasie zieleni zasadzimy krzewy, które dadzą cień, poprawią jakość powietrza i estetykę – zachęca BRM.

Społecznicy z Miedzynia i Prądów zachęcają natomiast do wsparcia kolejnego etapu przywracania do życia terenów nad Kanałem Bydgoskim. Dzięki głosom bydgoszczan w przyszłym roku znów będą mogły odbyć się koncerty w ramach cyklu „Kanał Kultura” (projekt społeczny nr 22), a także rozpocznie się renowacja kolejnego odcinka bulwarów nad kanałem. Projekt ponadosiedlowy nr 14 zakłada remont i budowę ścieżek pieszo-rowerowych z infrastrukturą (ławki, kosze na śmieci) oraz zakup stylowych łódek nawiązujących do lat 20. ubiegłego wieku, do wypożyczenia z Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Znakiem czasów i panującej od miesięcy niezwykle trudnej sytuacji bydgoskiego transportu publicznego jest projekt ponadosiedlowy nr 295. Zakłada on dofinansowanie komunikacji publicznej w związku z trudną sytuacją finansów Bydgoszczy maksymalną kwotą na projekt ponadosiedlowy, czyli 1,4 miliona złotych.

Fordoniacy mogą natomiast wesprzeć organizację kolejnych wydarzeń – głosowanie na projekt społeczny nr 27 sprawi, że na Tatrzańskim znów odbędzie się niezwykle popularny piknik wiejskiej żywności przy muzyce country. Projekt nr 220 to natomiast cykl tematycznych koncertów i spektakli dla dzieci i ich rodzin oraz seniorów w Hangarze Kultury (ul. Piwnika-Ponurego 10), przygotowanych we współpracy z bydgoskimi autorami kultury.

Interesujący projekt społeczny złożyła organizacja Stukot. KastrAkcja: kastrujemy miejskie koty”, ma ułatwić życie wolno żyjącym kotom – na zadanie można zagłosować, wybierając numer projektu 431. – Jednocześnie zachęcamy do głosowania na projekt pilotażowego programu Animal Patrol – Na pomoc zwierzętom (kategoria: projekty ponadosiedlowe, projekt nr 428). To świetna inicjatywa, która pozwoli na lepszą opiekę nad zwierzętami wolnożyjącymi, które np. uległy wypadkowi – zachęca Stukot.

Mieszkańcy Bartodziejów mogą zagłosować na projekt osiedlowy nr 67, zakładający powstanie ścieżki na tyłach szkoły i orlika przy ulicach Gajowej/Głowackiego. Umożliwi to przejście z północnej części Bartodziejów w kierunku al. Powstańców Wielkopolskich. Pierwotnie inicjatywa zakładała stworzenie nowego parku na terenach za kompleksem Atrium Park, lecz miasto planuje sprzedać działkę za parkingiem strzeżonym. Inny ciekawy projekt z Bartodziejów (nr 92) zakłada nasadzenia przy ulicy Głowackiego, w celu stworzenia zielonej alei.

W tegorocznym BBO nie brakuje projektów rowerowych. Najciekawszym jest projekt osiedlowy nr 81 (Wyżyny), zakładający budowę górskiej trasy rowerowej na skarpie pomiędzy ulicą Nowowiejskiego a Jana Pawła II. Flow Track Bydgoszcz ma uzupełnić brak profesjonalnych ścieżek do zjazdy typu enduro. – Dlatego budowa takiego obiektu aż prosi się o zainicjowanie w ramach BBO, gdzie dość niskim kosztem możemy podnieść sportową atrakcyjność naszego miasta i to niemal w samym jego centrum – zachęcają pomysłodawcy. Mimo problemów z realizacją, w tym roku również można głosować na projekt ponadosiedlowy związany z Wielką Pętlą Fordonu – ma on numer 1.

Stowarzyszenie Bydgoskie Klasyki Nocą zachęca do głosowania na projekt nr 277 – czyli drugą edycję Bydgoskiego Rajdu Klasyków – tak jak w tym roku, organizatorzy planują przejazd zabytkowych aut, fotospot i Bal Komandorski. Wydarzenie ma być rozpoczęciem sezonu klasycznej motoryzacji w Bydgoszczy. W tegorocznym głosowaniu na projekty społeczne nie zabrakło również możliwości wsparcia bezpłatnych przejazdów autobusami zabytkowymi po Bydgoszczy (projekt społeczny nr 13) oraz zlotu zabytkowych autobusów (projekt społeczny nr 60)

Fundacja Zielone Jutro zaprasza do głosowania na projekt społeczny nr 556: „Tydzień Ziemi z Fundacją Zielone Jutro”. – Wspólnie z mieszkańcami posprzątaMY Bydgoszcz. Będzie to największa EKO-AKCJA wiosny 2023 – przekonują twórcy inicjatywy. Stowarzyszenie Razem dla Fordonu zamierza natomiast zdobyć środki na cykl wydarzeń związanych z 50. rocznica przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy.

Na liście 447 projektów poddanych pod głosowanie znajduje się też wiele innych inicjatyw, m.in. budowa ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż ul. Andersa od Skarżyńskiego do Kleeberga (projekt osiedlowy dla Nowego Fordonu, nr 375), realizacja boiska do padla (projekt osiedlowy dla Nowego Fordonu, nr 611), nocny przejazd rolkarzy ulicami miasta (projekt społeczny nr 754) czy seria spacerów po Bydgoszczy „Zostań turystą w swoim mieście 2” (projekt społeczny nr 43). A na co Ty zagłosowałeś? Napisz w komentarzu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna
Zuzanna
4 miesięcy temu

Projekt nr 92 – nasadzenia przy ul. Głowackiego. Warunek konieczny to budowa parkingu, i to bezpłatnego, dla samochodów mieszkańców pobliskich bloków. W przeciwnym razie nie będzie miejsca na pozostawienie aut.

Przemek
Przemek
4 miesięcy temu

Tylko czy warunkiem komfortu pieszych i mieszkańców powinno być budowanie parkingu? Myślę, że musimy rozsądniej podchodzić do gospodarowania przestrzenią, bo w mieście jest jej jak na lekarstwo. Czy stać nas na to, żeby chodniki były parkingami? Nie. Nie czarujmy się, zieleń korzystniej wpływa na życie mieszkańców od tony blachy i w tym kierunku powinna zmierzać polityka miasta. Jakkolwiek zgadzam się, że miasto powinno rozważyć budowę osiedlowych parkingów, ale nie powinno to być warunkiem zwracania chodników pieszym i zazielenienia naszych ulic.